mon

Македонија

ВИДЕО: Заев и Царовска следеа онлајн час по информатика, покажаа како ќе изгледа учењето од дома

Искра Манојлоска
Со час по информатика се презентираше првата национална платформа за онлајн учење во оваа учебна година. Премиерот Зоран Заев најави дека националната платформа за онлајн
Македонија

Утре ќе биде презентирана платформата преку која ќе се одржува онлајн наставата

Маја Илиевска-Пачемска
Министерството за образование утре ќе ја презентира платформата, велат оттаму откако претходно, не дадоа целосни одговори на прашањата од „А1он“ поврзани со онлајн алатката. Тие
Македонија

1.600 наставници на обука за платформата за учење, МОН не кажува кога ќе ја презентира

Маја Илиевска-Пачемска
Министерството за образование и наука обучува 1600 наставници за работа со националната платформа за онлјан учење. Наставниците кои не се на обука, а и учениците
Македонија

МОН ги повикува учениците да смислат име и лого за Националната платформа за онлајн учење

А1он
Министерството за образование и наука (МОН) објави јавен повик за избор на идејно решение за лого, насловна фотографија и официјален назив на Националната платформа за
Македонија

Создавање квалитетен образовен систем, наш приоритет, порача Царовска

А1он
Развој на квалитетно образование достапно на сите, образование кое ќе создава граѓани кои ќе размислуваат логички и критички и ќе донесуваат заклучоци базирани на факти
Македонија

Наскоро ќе биде промовирана единствената национална платформа за онлајн настава

А1он
Единствената национална платформа на која ќе се одвива образовниот онлајн процес ќе биде промовирана наскоро, најави министерката за образование и наука Мила Царовска. Таа истакна
Македонија

Досега 15 средни и 21 основно училиште побарале да организираат настава со физичко присуство

А1он
Досега 36 училишта, од кои 15 се средни и 21 основно, поднеле барања за дозвола да организираат настава со физичко присуство. Денеска истекува докот за
Македонија

МОН и ЗЕЛС: Да се најде доволно добро решение за успешна учебна година зашто општините немаат еднакви услови

А1он
До 10 септември општините, како основачи на училиштата, треба да одговорат до Министерството за образование и наука за моделот на настава во нивните училишта и
Македонија

Царовска со претставници на студентите: Младите се наш важен партнер во создавањето успешни политики

А1он
Министерката за образование и наука Мила Царовска денеска имаше средба со претставници на универзитетските студентски собранија на која се разговараше за сите прашања поврзани со