mon

Македонија

Со посебни мерки и протоколи за настава, успешно почна новата учебната година

А1он
Со почитување на сите протоколи, вчера успешно започна новата учебна година во државата. Во над шестотини основни и средни училишта учениците со маски на лицето
Македонија

МОН: Успешно заврши првиот училишен ден, важно е секое дете да следи настава

А1он
Министерството за образование и наука соопшти дека првиот училишен ден поминал успешно за најголем дел од учениците во државата. Физичката настава, онаму каде што владината
Македонија

Академски час на најстариот факултет: Стота генерација студенти на Филозофски на УКИМ

А1он
Прв академски час денеска беше организиран и на Филозофскиот факултет на Скопскиот универзитет, на кој во 2020/2021 е запишана стотата генерација студенти. Филозофскиот е најстара
Македонија

Шилегов и Царовска ја посетија гимназијата „Орце Николов“

А1он
Градоначалникот Петре Шилегов и министерката за образование и наука Мила Царовска по повод почетокот на учебната година ја посетија скопската гимназија „Орце Николов“, каде што
Македонија

(ВИДЕО) Заев на првиот школски ден: Да бидеме солидарни и да покажеме разбирање во овој процес

А1он
Во повеќе од шестотини основни и средни училишта во земјава, денеска почна настава со физичко присуство со спроведување на здравствени протоколи. Во најголем дел од
Македонија

Дебарските гимназијалци го бојкотираа првиот училишен ден, утре ќе протестираат

А1он
Учениците од Средното општинско училиште „28 ноември“ во Дебар, денеска го бојкотираа почетокот на учебната година. Како што претходно најавија тие бараат настава со физичко
Македонија

МОН: Се одржуваат првите часови и со физичко присуство и преку онлајн платформата

А1он
Официјално започна новата учебна година. Во 600 училишта во државата се одржува настава со физичко присуство, a за останатите е достапно учење на далечина, преку
Македонија

Царовска: Младите ни се важен партнер, работната група МОН-млади ќе учествува во креирањето на успешни образовни политики

А1он
Министерката за образование и наука Мила Царовска, вчера ја одржа првата иницијална средба за формирање на работна група МОН – млади која ќе биде вклучена
Македонија

Прв академски час на факултетите

А1он
За новата генерација студенти, факултетите денеска традиционално ќе одржат прв академски час, кој поради пандемијата ќе се организира на отворено или онлајн. Ректорот на Универзитетот
Македонија

Почнува учебната година за учениците и студентите

А1он
Одложено за учениците и редовно за студентите почнува учебната 2020/2021 година која е со многу неизвесности поради непредвидливост со заразата од КОВИД-19. Училишната година денеска