Борба за реконструкција на училиште во Тетово: МОН ги крие имињата на фирмите кои го „бркаат“ тендерот

Од:

Најниска понуда – Вака е означена отворената постапка за реконструкција на Средното училиште Моша Пијаде во Тетово кој на 12 октомври го објави Министерството за образование и наука, тендер вреден 4,5 милиони евра.

А1он испрати прашања до Министерството кое го води Јетон Шаќири, кои се фирмите кои досега се имаат јавено на тендерот, но од таму не кажуваат кои фирми се заинтересирале да влезат во трката за да го добијат тендерот.

Постапката за јавна набавка е во тек и не би можеле во моментов да информираме за евентуално поднесени апликации“, велат од Министерството за образование.

Според неофицијалните информации до кои дојде А1он, за тендерот се заинтересирани повеќе фирми. Сепак, на него ќе може да се најдат веќе видени имиња на градежни компании, бидејќи тендерската документација предвидува реализирани минимум три договори во последните пет години, од кои барем еден да биде со сума не помала од 160 милиони денари. Приходот кој фирмите треба да го покажат пак, треба да биде не помал од 287 милиони денари во последните три години, за секоја година поединечно.

Тендерот според нашите извори, треба да го добие компанија која 15 години е во „топ 10“ по добивање на државни тендери, а до скоро беше должник во Управата за јавни приходи.

Би можело да ве интересира

Крадела новчаник од пациентка во болницата во Тетово, 42-годишна жена фатена на дело

Анита Петровска Рајковиќ

ВМРО-ДПМНЕ: Власта пред заминување сака да ги наполни куферите со пари од тендери

А1он

МОН: Наместо на политички игри во училиштата, општина Тетово да се фокусира на квалитетна настава

„Министерката ми се закани дека ќе ме избрка“: Советничка во МОН била вознемирувана од Шаќири и Царовска

Орце Костов

Касами дава милионски тендери на фирми со по еден вработен: Туристичка компанија ќе гради обиколница

Тетовчанец го нападнал неговиот брат