ucilista

Македонија

Секој ден по 24 – 72 ученика се заразуваат со Ковид – 19, во болница се 16 деца, а МОН не кажува вкупна броја на заболени

Во пресрет на најавениот скрининг во училиштата кој треба да ги открие асимптоматските носители на Ковид – 19 меѓу учениците, на лекување има помалку деца
Македонија

Со скринингот за Ковид-19 ќе бидат опфатени опфатени 364 основни и 109 средни училишта

А1он
Министерството за здравство соопшти дека ќе спроведе скрининг со брзи антигенски тестови, во кој ќе бидат опфатени 8.178 ученици во 80 општини и градот Скопје,
Македонија

Од следната недела скрининг за коронавирус во основните и во средните училишта

А1он
Со согласност од родителите, учениците во основните и средните учениците ќе бидат тестирани за присуство на вирусот Ковид 19. Во методологијата се опфатени околу 8200
Македонија

Моделот на настава засега нема да се менува

А1он
Состојбата со Ковид-19 во училиштата е стабилна, се следи на дневно ниво и според проценките на Главниот координативен кризен штаб, засега нема потреба од промена
Македонија

Царовска: Брзи тестови во училиштата не се препорачани од Комисијата за заразни болести

А1он
Во моментов нема потреба за други мерки освен оние што се утврдени од Комисијата за заразни болести за да се заштитат учениците од Ковид-19 во
Македонија

Со маски, мерење температура и под протоколи по година и половина учениците се вратија во клупите

А1он
По пауза од една и пол година, средношколците и основците од вчера повторно се вратија во училишните клупи, притоа почитувајќи ги сите здравствени протоколи. Во
Македонија

Објавени 36 основни и 13 средни училишта кои ќе се реконструираат со буџет од МОН

А1он
На 36 основни и 13 средни училишта под надлежност на општините и на Град Скопје им се одобрени барањата по јавниот повик за финансирање проекти
Македонија

Владата ги усвои плановите за физичка настава, учениците на 1 септември влегуваат во училиштата

А1он
Владата на денешната 83-та седница ги прифати одделните планови за одржување на наставата во основното и средното образование, согласно одлуките на Министерството за образование и
Регион

Се отвораат дел од средните училишта во Грција, учениците и наставниците ќе се тестираат двапати неделно

А1он
Со потврда за негативен резултат од направениот тест за Ковид-19 за домашна употреба (селф тест) два пати седмично, задолжителна како за учениците, така и за
Свет

УНЕСКО: Светот во опасност од „генерациска катастрофа“ поради школите затворени во пандемијата

А1он
УНЕСКО предупреди денеска дека во светот 20 отсто повеќе ученици во 2020 година не ги стекнале основните вештини за читање, кои се очекувани за нивната