ucilista

Македонија

Во македонските училишта се заразени 76 ученици и 123 наставници

А1он
Седумдесет и шест ученици и 123 наставници од наставата со физичко присуство се активни случаи на коронавирусот, согласно вчерашните извештаи од училиштата, информираат од Министетството
Македонија

Не се размислува за нови мерки во училиштата вели министерката Царовска

А1он
Не се планираат нови мерки за училиштата вели министерката за образование и наука Мила Царовска, одговарајќи на новинарско прашање дали се планираат промени со оглед
Свет

Во Кина веќе не смее строго да се казнуваат ученици, по неколкуте случаи кои завршија трагично

А1он
Кинеските власти од денеска им забрануваат на наставниците да прибегнуваат кон казни што можат да предизвикаат физичка или ментална траума кај учениците, бидејќи во последните
Македонија

Јапонци платија за новото парно греење за училиштето во Долни Дисан

А1он
Со грант од Амбасадата на Јапонија, инсталирано е ново, парно греење со пелети во подрачното училиштето во неготинското село Долни Дисан. Денеска увид на лице
Македонија

Второто полугодие во училиштата продолжува со истите мерки и протоколи

А1он
Министрите за здравство, Венко Филипче, и за образование, Мила Царовска, денеска на состанок со претставниците на Сојузот на средношколци порачаа дека наставата во второто полугодие
Македонија

Учениците ќе се тестираат онлајн ако се влоши епидемиолошката состојба, одлучи Владата

А1он
На вечерашната 14 седница на Владата биле прифатени дополнувањата на Уредбата за начинот на организирање и реализирање на наставата во вонредни околности во основните и
Македонија

Oбразованието мора да му биде достапно на секое дете, вели Народниот правобранител

А1он
Во училиште или од дома, образованието мора да му биде достапно на секое дете. Со оглед на фактот што оваа учебна година наставата првпат ќе
Македонија

Владата одобри да се организира дневен престој за учениците до трето одделение

А1он
Владата на Република Северна Македонија на својата седма седница го разгледа и усвои Записникот од Четвртиот состанок на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување целосна
Македонија

Владата соопшти кои училишта добиле согласност за изведување настава со физичко присуство

А1он
Владата на Република Северна Македонија на својата петта седница, одржана на 22 септември, го усвои и Извештајот за работата на Комисијата за разгледување на поднесени
Македонија

Нема одлука за дневниот престој во училиштата, се чека МОН да каже колку деца ќе го користат

А1он
Комисијата за заразни болести на денешниот состанок не донела одлука дали во основните училишта ќе профункционира целодневен престој за децата кои физички ќе посетуваат настава.