Второто полугодие во училиштата продолжува со истите мерки и протоколи

Од:

Министрите за здравство, Венко Филипче, и за образование, Мила Царовска, денеска на состанок со претставниците на Сојузот на средношколци порачаа дека наставата во второто полугодие продолжува со истите мерки и препораки, како и досега.

Како што соопшти Министерството за здравство, на состанокот се потенцирало дека и во второто полугодие наставата во основните и средните училишта продолжува да се одвива онлајн. Исклучок од ова се учениците од прво до трето одделение кои посетуваат настава со физичко присуство во училница, согласно капацитетите на училиштата за спроведување на планот и протоколите на Министерството за образование и наука и со одобрување од родителите.

-Ја следиме епидемиолошката состојба и доколку следните месеци се покаже стабилизирање ќе донесеме други одлуки, но тоа ќе се случи откако ќе бидеме сигурни дека трендовите со намалување на новозаразени со ковид ќе продолжат, истакнал Филипче.

Би можело да ве интересира

Мнозинството Јапонци не сакаат странски навивачи на Олимпијадата

Жарко Настоски

САД: Вакцинираните со две дози не мораат да носат маски и да држат растојание

Жарко Настоски

Грција се надева дека во мај ќе почне да го отвора туризмот

Жарко Настоски

ВМРО-ДПМНЕ: Дали дедото на Филипче бил во Занзибар со заболените од африкански сој на КОВИД 19 и дали е во карантин?

Жарко Настоски

Постарите лица најверојатно ќе имаат предност за руската вакцина, вели Филипче

Жарко Настоски

Филипче: Полицискиот час ќе трае две недели

Катерина Павлова-Николовска