nastava

Регион

И во земјите од регионот наставата почна со физичко присуство

А1он
Анализите спроведени во однос на училиштата низ светот во услови на пандемија на коронавирусот, покажале дека учебната година треба да започне со физичко присуство, оти
Македонија

Објавени распореди на часовите за наставата на МТВ, ќе ја следат учениците кои немаат компјутери

А1он
Учениците кои немаат компјутер или таблет за да следат онлајн-настава преку платформата на Министерството за образование, часовите ќе можат да ги следат на Македонската телевизија,
Македонија

Царовска: Директорите на училиштата до 10 септември да достават барање за настава со физичко присуство

А1он
Министерката за образование Мила Царовска на денешната прес-конференција информираше дека на владина седница е усвоен планот за започнување на учебната 2020/2021 година, под посебни услови
Свет

Учебната година во Словенија ќе започне како и вообичаено – од 1 септември и со физичка настава

А1он
Министерката за образование на Словенија Симона Кустец денеска соопшти дека, врз основа на моменталната епидемиолошка состојба и трендовите, учебната година во Словенија ќе започне на
Македонија

Јовановска-Стојановска за онлајн наставата: Ние прво треба да им обезбедиме на децата да бидат среќни

А1он
Во овој момент оптимално решение е да се продолжи со онлајн настава. Оптимално решение ако на прво место ја ставиме пандемијата и да го заштитиме
Македонија

Адеми бара настава со физичко присуство, онлајн настава ќе дозволи само ако биде принуден

Кристијан Ландов
Комисијата за заразни болести размислува, а пак Министерството за образование и наука се противи наставата во новата учебна година да се спроведува онлајн. Министерот Арбер
Македонија

Омбудсманот бара МОН да мисли на децата со попреченост при изработка на протоколите за настава

А1он
Реформите на образовниот систем со цел решавање на нееднаквостите, мора да започнат со препознавање на постојните проблеми и предизвици со кои се соочувале учениците со