Учениците ќе се тестираат онлајн ако се влоши епидемиолошката состојба, одлучи Владата

Од:

На вечерашната 14 седница на Владата биле прифатени дополнувањата на Уредбата за начинот на организирање и реализирање на наставата во вонредни околности во основните и средните училишта.

“Во случај на влошување на епидемиолошката состојба, проверувањето на постигнувањата на учениците ќе може да се врши и без физичко присуство на учениците, според упатствата за спроведување на проверка на постигнувањата на успехот на учениците без физичко присуство, изготвени страна на Бирото за развој на образованието и Центарот за стручно образование и обука,“ соопшти Владата.

Би можело да ве интересира

Занаетчиска комора: Сè уште не е исплатена владината помош за плата за октомври

Жарко Настоски

Полицијата приведе газдарица на кафеана во Трубарево што работела по 21 часот

Жарко Настоски

Арсовски: Бучковски е одличен познавач на македонско-бугарските односи и почитуван од тамошната јавност

Ана Ололовска

Хоџа: Одлука за недела неработен ден на наредната владина седница

Ана Ололовска

Парична награда од по 30 илјади денари за пиротехничарите кои ги отстранија гранатите во Битола

Катерина Павлова-Николовска

Владата го раскина договорот за државна помош со ТЕ-ТО

Катерина Павлова-Николовска