ucilista

Регион

Новата учебна година во Албанија ќе се одвива комбинирано и во три смени

А1он
Пред почетокот на новата учебна година, која за првпат ќе се одвива во услови на пандемија, албанскиот премиер Еди Рама им порача на одговорните во
Македонија

ВИДЕО: Учениците со покачена температура нема да бидат пуштени да влезат во училиште

Искра Манојлоска
Учениците од прво до трето одделение ќе можат да присуствуваат на наставата единствено ако немаат покачена телесна температура. „На сите ученици и вработени, при влез
Свет

Училиштата во Њујорк и Вашингтон се одлучија за онлајн настава

А1он
Претседателот на САД, Доналд Трамп, повеќемина гувернери, но и некои експерти, одамна повикуваат дека отварањето на училиштата во земјата е „морална одговорност“ за најмладите да
Свет

Цел школски клас во Берлин во изолација откако ученик се заразил со коронавирус

А1он
Само неколку дена по почетокот на новата учебна година, ученици од училиште во Берлин беа испратени во самоизолација, затоа што еден ученик е позитивен на
Свет

Германија: Родители тужат училишта поради обврската за носење маски

А1он
По само неколку дена од почетокот на новата учебна година, во некои германски покраини училиштата се борат со тужби на суд поради обврската за носење
Македонија

Адеми бара настава со физичко присуство, онлајн настава ќе дозволи само ако биде принуден

Кристијан Ландов
Комисијата за заразни болести размислува, а пак Министерството за образование и наука се противи наставата во новата учебна година да се спроведува онлајн. Министерот Арбер
Свет

Куомо: Само училиштата во Њујорк што имаат цврст план до петок, ќе може да се отворат

А1он
Во американската држава Њујорк 107 училишни окрузи не доставиле планови за повторно отворање на училиштата, изјави денеска гувернерот на Њујорк, Ендрју Куомо. – Ако не
Македонија

МОН: Мнозинството наставници и родители се за отворање на училиштата во септември

А1он
Мнозинството анкетирани директори на училишта, наставници и родители се за повторно отворање на училиштата со настава во училница или комбиниран модел на настава во училница
Регион

СЗО во Црна Гора препорача училиштата да се отворат кога епидемијата ќе биде под контрола

А1он
Шефот на канцеларијата на Светската здравствена организација (СЗО) во Црна Гора, Мина Брајовиќ, изјави дека училиштата во таа држава треба да се отворат кога епидемијата