Боливија нема да ги отвори училиштата до крајот на годинава

Од:

Властите на Боливија одлучија дека учениците нема да одат на училиште до крајот на 2020 година поради пандемијата на новиот корона вирус.

Околу два милиони ученици нема да посетуваат часови ниту преку интернет, јави Си-Ен-Ен.

Боливискиот министер за образование Јерко Њуњез рече дека огромно мнозинство рурални жители немаат пристап до интернет.

– Децата немаат интернет. За жал, оптичкиот кабел е спроведен само во урбани области“, изјави тој.

Според УНИЦЕФ, само 40 проценти од учениците во Боливија имаат можност да следат онлајн настава.

Би можело да ве интересира

Фаучи: Светот ќе се врати во нормала до крајот на следната година

А1он

Белгија го укинува задолжителното носење маски на отворено

А1он

Во виенските училишта се воведуваат „гаргара“ тестови за Ковид-19

А1он

Владата соопшти кои училишта добиле согласност за изведување настава со физичко присуство

А1он

Грција ќе ги апси сите кои го поттикнуваат движењето против заштитните маски

А1он

Црна Гора е најголемото жариште на Ковид-19 на Балканот

А1он