ucilista

Македонија

Хавзиу: Нема „жолт картон“, веднаш ќе се казнува работодавач што не пуштил дома родител на дете до 10 години

Од денес на сила стапуваат нови позасилени мерки за непочитување на владините препораки за заштита од коронавирусот кои треба да ги применуваат државните инспекторати. Директорот
Македонија

МТСП: Градинките и дневните центри прекинуваат со работа, бремените жени и хронично болните да останат дома како превенција од ширење на корона вирусот

А1он
Министерството за труд и социјална политика, согласно заклучоците, мерките и препораките на Владата ја известува јавноста дека следните 14 дена ќе биде прекинат воспитно –
Македонија

Средба по повод Велигден на основните училишта Невена Георгиева Дуња и Емин Дураку

А1он
Во рамки проектот за Меѓуетничка интеграција во образованието основните училишта „Невена Георгиева Дуња“ и „Емин Дураку“ остварија средба по повод велигденските празници. Претставниците од ООУ
Македонија

Јашар-бег и Хасан Приштина нови имиња на училишта во Чаир

А1он
И официјално, училиштата „Јане Сандански“ и „Цветан Димов“,во Чаир добија албански имиња Министерот за образование Абдулаќим Адеми, стави потпис на одлуките за измени на статутите
Македонија

WTF?!?! На училишна тетратка отпечатени “сочни“ пцовки

А1он
На училишна тетратка произведна во Словенија, на задната страна отпечатени се десетина “сочни“ пцовки. Не се знае дали вакви тетратки биле увезени во Македонија, но