Јашар-бег и Хасан Приштина нови имиња на училишта во Чаир

Од:

И официјално, училиштата „Јане Сандански“ и „Цветан Димов“,во Чаир добија албански имиња

Министерот за образование Абдулаќим Адеми, стави потпис на одлуките за измени на статутите на училиштата и тие се преименуваат во „Јашар-бег во Скопје“ и „Хасан Приштина“.

Ова на својот ФБ профил го објави градоначалникот на Чаир, Изет Меџити.
„Со Министерството за образование и наука (МОН) неодамна официјално е постигнат консензус за промена на статутот со што се менува и имињата на училишта („Јане Сандански” станува „Јашар-бег во Скопје” и на „Цветан Димов” во „Хасан Приштина “)“, објави Меџити.
Двете одлуки на МОН се со потпис на министерот Адам (датум 08.06.2015), а до Министерството за образование биле испратени на 28.10.2014.
odluka

Би можело да ве интересира

Собираат пари од родителите, а не кажуваат како ги избрале фирмите за ужина, униформи, фотографирање на учениците

За една година затворени 14 училишта во Македонија: Намален е бројот и на паралелки и ученици

Александар Тодески

Училиштата и градинките ќе плаќаат за 35 отсто поевтино парно, Регулаторот ги намали сметките

Орце Костов

Зелената транзиција заглави: Над 400 градинки и училишта ќе користат дрва и нафта за греење

Орце Костов

Општините и училиштата ги издаваат салите и терените нетранспаренто, без криетриуми, некогаш и без надомест

Катерина Ѓуровски

Шестоодделенците ќе учат од прирачници, другите учебници се испечатени и се испорачуваат информираше МОН

Орце Костов