WTF?!?! На училишна тетратка отпечатени “сочни“ пцовки

Од:

На училишна тетратка произведна во Словенија, на задната страна отпечатени се десетина “сочни“ пцовки. Не се знае дали вакви тетратки биле увезени во Македонија, но словенските тетратки веќе се забележани во неколку земји од Бaлканот. Родителите шокирани кога забележале што има во училишните тератки на нивните деца. На корицата наивна илустрација на детско мајмунче, на задната страна еден куп пцовки.

 

 

На тетратката, на последната страница направени се преводи на неколку англиски кратенки, меѓу кои и дестина “сочни“ пцовки, сосема непримерни за деца во школска возраст, за кои и се наменети тератките. На задната корица на тетратката може да се најдат зборови како fuck, ass и слично.

 

 

 

Би можело да ве интересира

Повеќе од 12 милиони деца во Нигерија не одат во училиште поради страв од киднапирање

А1он

Секој ден по 24 – 72 ученика се заразуваат со Ковид – 19, во болница се 16 деца, а МОН не кажува вкупна броја на заболени

Со скринингот за Ковид-19 ќе бидат опфатени опфатени 364 основни и 109 средни училишта

Катерина Павлова-Николовска

Од следната недела скрининг за коронавирус во основните и во средните училишта

Катерина Павлова-Николовска

Моделот на настава засега нема да се менува

Катерина Павлова-Николовска

Царовска: Брзи тестови во училиштата не се препорачани од Комисијата за заразни болести

Катерина Павлова-Николовска

Leave a Comment

1 × three =