Со маски, мерење температура и под протоколи по година и половина учениците се вратија во клупите

Од:

По пауза од една и пол година, средношколците и основците од вчера повторно се вратија во училишните клупи, притоа почитувајќи ги сите здравствени протоколи. Во училиштата протоколите предвидуваат носење макси, дезинфекција, проветрување на простории и мерење на температура.

Барање за следење онлајн настава за оваа учебна година поднеле околу два отсто од учениците, што според надлежните е прифатлива бројка и се надеваат така ќе остане.

Онлајн учење сепак останува за четири града во државата, поточно во Тетово и Гостивар, каде заради епидемиолошката состојба, две недели ќе се одвива само онлајн настава. Во Струга и Кичево, пак, учениците една недела ќе учат онлајн.

Би можело да ве интересира

Собираат пари од родителите, а не кажуваат како ги избрале фирмите за ужина, униформи, фотографирање на учениците

За една година затворени 14 училишта во Македонија: Намален е бројот и на паралелки и ученици

Александар Тодески

Училиштата и градинките ќе плаќаат за 35 отсто поевтино парно, Регулаторот ги намали сметките

Орце Костов

Грип, ковид и инфекции на дишните патишта ги полнат амбулантите и болниците

Зелената транзиција заглави: Над 400 градинки и училишта ќе користат дрва и нафта за греење

Орце Костов

Општините и училиштата ги издаваат салите и терените нетранспаренто, без криетриуми, некогаш и без надомест

Катерина Ѓуровски