polska policija

Свет

Протести во Полска поради строгите мерки за коронавирус

А1он
Десетици илјади луѓе синоќа се собраа на улиците во Полска да протестираат против строгите мерки наметнати поради пандемијата на коронавирусот. Протестите се случија еден ден
Свет

Полските полицајци штрајкуваат за повисоки плати

Неколку илјади полски полицајци денеска протестираа во Варшава, барајќи или повисоки плати или подобри услови за пензионирање. Просечната полициска плата изнесува 600 евра, а до