bombi

Македонија

Спасовски: Нема дојави за бомби откако се воведоа протоколи во училиштата

Орце Костов
Министерството за внатрешни работи не добило дојави за бомби во училиштата откако има протоколи за справување со хибридни закани, рече министерот за внатрешни работи Оливер
Свет

Паника во Северна Ирска: Полицијата пронашла четири бомби пред посетата на Бајден

А1он
Полицијата во Северна Ирска денеска соопшти дека на гробиштата во Креган, во близина на Дери, пронашла четири предмети за кои постои сомневање дека се таканаречени
Регион

Хрватска фабрика за огнено оружје доби закана за поставени бомби

А1он
Хрватската фабрика за огнено оружје ХС Продукт доби известување по електронска пошта за шест бомби во нивната компанија. „Сакаме да ве информираме дека шест експлозивни
Македонија

„Сите ваши деца ќе умрат“ – Македонска организација испратила закани за бомби во училиште во Бугарија

Орце Костов
Проруска македонска националистичка организација испрати мејл со закани до училиштата во Стара Загора, Бугарија, објави БГНЕС. Ова го пишува во содржината на електронскиот мејл кој
Македонија

Целосно префрлување на онлајн настава поради дојавите за бомби е една од опциите за кои размислува МОН

Орце Костов
Министерот Јетон Шаќири откри дека во МОН се размислува и за опцијата за целосно префрлување на онлајн настава поради лажните дојави за бомби, но дека
Македонија

По дојавите за бомби, учениците имаат еден час да стигнат до дома и да се вклучат на онлајн настава

Орце Костов
Препораките од Министерството за образование и наука за организирање на онлајн настава после дојави за бомби треба да бидат активни од денес откако во неколку
Македонија

МВР: Лажни се пријавите за наводно поставени бомби во училишта во Скопје, Куманово и струшко

А1он
Министерството за внатрешни работи вечерва извести дека се направени сите потребни проверки во врска со денешните пријави од 16 училишта во Скопје, две во Куманово
Свет

Јапонија: Затворени стотици училишта по упатени закани за поставени бомби

А1он
Јапонската полиција трага по лице кое испратило дојави за бомби и смртни закани до стотици училишта, што доведе до нивно затворање, пишува Би-Би-Си. Заканите беа