Спасовски: Нема дојави за бомби откако се воведоа протоколи во училиштата

Од:

Министерството за внатрешни работи не добило дојави за бомби во училиштата откако има протоколи за справување со хибридни закани, рече министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски.

– Донесовме упатства и протоколи, како единствена држава во регионот. Знаете дека ние работевме со протоколи, коишто беа од деведесеттите години или од поранешна Југославија. Денеска времето е поинакво, денеска технолошкиот напредок е поинаков и вие не можете да преземете
мерки во 2023 година со методи од 1990 година.

Затоа и тие протоколи ги сменивме, вели Спасовски и додаде дека Македонија е единствената земја во регионот која презела низа мерки и упатства за справување со хибридни закани.

Би можело да ве интересира

Синдикатот на полицијата поднесе кривична пријава против Оливер Спасовски

Катерина Ѓуровски

Спасовски: Програмата на Владата е далеку од ветувањата на ВМРО-ДПМНЕ, различна од се она што го говореше

Спасовски: Предлогот за новата Влада е без план во економијата и стратешките цели

Приведен жител на неготинско село кој не почитувал судска наредба и се заканувал на мајката и братот

Синдикатот на полицијата поднесе пријава против поранешниот министер за внатрешни работи Спасовски

Катерина Ѓуровски

СБУ: Руси поставиле експлозиви во продавници во Киев, планирале терористички напад