„Сите ваши деца ќе умрат“ – Македонска организација испратила закани за бомби во училиште во Бугарија

Од:

Проруска македонска националистичка организација испрати мејл со закани до училиштата во Стара Загора, Бугарија, објави БГНЕС.

Ова го пишува во содржината на електронскиот мејл кој стигнал до раководството на училиштето која ја објави бугарскиот медиум.

„Ние сме организација на македонски националисти. Уморни сме од Бугарија и нејзината политика. Сите училишта Стара Загора ќе бидат разнесени од нашите бутански бомби. Сите ваши деца ќе умрат. Слава на Македонија. За Русија“, стои во содржината на писмото.

14 училишта денеска добиле закани преку електронска пошта, а во пет од нив евакуирани ученици и затворени, соопшти полицијата.

Некои од училиштата се добиле закани трет пат по ред. Останатите, кои вчера беа затворени, денеска почнаа со настава во 10 часот.

Според упатените, заканувачките писма имаат малку поинаков текст од оној што образовните институции го добиле на првиот ден од нападот, на 27 март.

Би можело да ве интересира

СБУ: Руси поставиле експлозиви во продавници во Киев, планирале терористички напад

Бугарската амбасада во Албанија донираше во општина Пустец: „Секоја донација без задни намери е добредојдена“

А1он

Бугарија гради база за прием на авиони Ф-16

ВИДЕО: Бугарија повторно има преодна влада, на избори оди на 9 јуни

Романија и Бугарија делумно влегоа во Шенген зоната

Нов земјотрес ја стресе Бугарија