tesla

Економија

Тесла го зголеми производството и испораката на возила во четвртиот квартал од 2022 година

А1он
Американскиот производител на електрични автомобили Тесла, покрај стравувањата од забавување на побарувачката под притисок на поскапите кредити и знаците на рецесија, во четвртиот квартал од
Магазин Свет

Акциите на Тесла паѓаат поради Твитер, новата инвестиција на Маск

А1он
Акциите на „Тесла“ паднаа на најниско ниво во последните две години, бидејќи инвеститорите го критикуваат извршниот директор Илон Маск, дека е премногу посветен на неговата
Економија

Маск продаде акции од „Тесла“ во вредност од речиси четири милијарди долари

А1он
Елон Маск продаде акции на „Тесла“ во вредност од речиси четири милијарди долари. Според поднесоците на американската Комисија за хартии од вредност. во рок од
Економија

Тесла може да се врати на нормално производство во Шангај до средината на мај

А1он
Американскиот производител на електрични автомобили „Тесла“ очекува да продолжи со производството во Шангај до средината на мај по големиот пад предизвикан од блокадата на метрополата,
Свет

„Панасоник“ инвестира 700 милиони долари во производство на батерии за „Тесла“

А1он
Јапонската компанија „Панасоник“ ќе започне со производство на нови литиум-јонски батерии наменети за „Тесла“ веќе во 2023 година, планирајќи да инвестира околу 80 милијарди јени
Економија

Активисти побараа од Тесла да ја затвори својата филијала во Синџијанг

А1он
Активисти побараа од американската компанија Тесла да го затвори својот изложбен простор во кинескиот регион Синџијанг, кој врши драконски надзор врз муслиманското малцинство Ујгури. Се
Економија

Илон Маск продаде акции на „Тесла“ за уште една милијарда долари

А1он
Извршниот директор на Тесла, Илон Маск, продаде уште 934.090 акции, или околу 1,02 милијарди долари сопственички удел во компанијата за електрични автомобили и неговата компанија
Економија

Маск продаде акции на „Тесла“ за уште една милијарда долари

А1он
Извршниот директор на Тесла, Илон Маск продаде уште еден дел од акциите на компанијата за околу 1,05 милијарди долари, покажуваат финансиските податоци објавени оваа недела