tesla

Економија

Илон Маск планира да гради нова фабрика во Тексас

А1он
Компанијата „Тесла“ планира да изгради нова фабрика во близина на Остин во сојузната држава Тексас, објави на социјалните мрежи нејзиниот сопственик Илон Маск. Просторот на
Магазин

Маск: Близу сме до петтото ниво на самоуправувачко возење

А1он
Сопственикот на американскиот производител на електрични автомобили „Тесла“, Илон Маск изјави дека неговата компанија е многу блиску до петтото ниво на технологијата за самоуправувачко возење,
Магазин

Маск: Време е „Амазон“ да се разбие

А1он
Основачот на „Тесла“, Илон Маск, изјави дека компанијата „Амазон“ треба да биде „растурена“, откако писателот Алекс Беренсон соопшти дека оваа најголема светска платформа за продажба
Свет

Маск: „Тесла“ им испорачува бесплатни респиратори на болниците ширум светот

А1он
Американската компанија за производство на електрични возила и чиста енергија, „Тесла, соопшти дека бесплатно ќе испорачува респиратори и друга потребна опрема за болниците ширум светот
Магазин

Тесла со нови алуминиумски легури за електричните автомобили

А1он
Тесла измисли нови легури од алуминиум кои можат да поднесат висока јачина на принос и висока спроведливост. Од компанијата велат дека создаваат инжинерски тимови кои
Економија

Вртоглав растеж на акциите на „Тесла“, компанијата сега вреди двојно повеќе од „Џи-ем“ и Форд заедно

А1он
Цените на акциите на “Тесла” синоќа по затворањето на тргувањата на американските берзи пораснаа за 19 отсто и денес до попладне постигнаа дополнителна вредност од
Економија

Тесла на листата службени возила на германската Влада

А1он
Компанијата Тесла отсега е на списокот автомобили на германската Влада,што традиционално го чинат Ауди, БМВ, Мерцедес и Фолксваген. Тесла е првата не-германска компанија на оваа