belgija

Свет

Околу 200 уметници одбиваат да ја застапуваат Белгија во странство поради мигрантите без документи

А1он
Околу двесте уметници и културни работници и порачаа на белгиската влада дека нема повеќе да ја застапуваат земјата во странство додека не се реши проблемот
Свет

ВИДЕО: Трескавична потрага по исчезнатите по полавите во Германија и во Белгија

А1он
Спасувачките екипи се во трка со времето во потрагата по исчезнатите во поплавите кои зафатија голем дел од западна Европа, а најсилно ги погодија Германија
Свет

ВИДЕО: Во Белгија од лошо-полошо, пожар пеплоса куќи што веќе настрадаа во поплавите

А1он
Катастрофалните поплави кои зафатија голем дел од Белгија предизвикаа човечко страдање и преку 20 жртви, како и огромна материјална штета. Но, несреќата ретко доаѓа сама,
Свет

Единаесет жртви во поплавите во Белгија, во Германија над илјада се водат како исчезнати

А1он
Бројот на жртви од поплавите во јужниот дел на Белгија, најголеми во последните 20 години, се искачи на 11 лица, јавија белгиските медиуми. „Властите ја
Свет

Белгија: Зелено светло за вакцинација на млади помеѓу 12 и 15-годишна возраст

А1он
Белгиските власти одобрија вакцинација на децата помеѓу 12 и 15-годишна возраст, но само со дозвола од родител или старател. Адолесцентите ќе можат да се вакцинираат
Свет

Три лица загинаа, двајца се исчезнати при уривање на училишна зграда во Антверпен

А1он
Тројца градежни работници загинаа, а двајца сè уште се водат за исчезнати, еден ден откако делумно се урна училишна зграда во Антверпен, Белгија. „За жал,
Свет

Телефонска линија за помош на педофили се отвора во Белгија

А1он
Од 28 јуни, два региона во Белгија отвораат анонимни телефонски линии за лица со девијантни сексуални фантазии поврзани за деца и малолетници, со цел да