Македонија

Откажани утрешните летови Атина – Скопје и обратно, поради штрајк на контролорите на летање

А1он
Поради најавениот четиричасовен прекин на работа на Унијата на грчките контролори на летање и нивното учество во генерален штрајк организиран од Синдикатот на вработени во
Македонија

Министерство за здравство: Граѓаните грешеле при изборот на локацијата за вакцинација, ќе може да се вакцинираат во местото на живеење

А1он
Граѓаните кои добиле смс пораки за имунизација во друг град од местото на живеење сами погрешиле при изборот на вакциналниот пункт аплицирајќи на vakcinacijamk. велат
Економија

Ново Партнерство: Халк Банка АД Скопје и Триглав Осигурување Живот АД Скопје со ексклузивна заедничка соработка во животното осигурување

А1он
Халк Банка АД Скопје и Триглав Осигурување Живот АД Скопје потпишаа Договор за соработка во делот на животно осигурување, со кој е дефинирана заедничка ексклузивна
Македонија

Оштетени штедачи од Еуростандард банка: Уставниот суд веднаш да ја достави одлуката за оценка на уставноста до Собранието или Владата

А1он
Здружението „Правда за штедачи” денеска повторно одржа собир пред Уставниот суд побара овој суд веднаш да ја достави одлуката за оценка на уставноста на член
Регион

Вучиќ најави парични награди за вакцинираните против ковид

А1он
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, објави дека е донесена одлука за обезбедување дополнителна парична помош за оние кои се вакцинирани против коронавирус. Помошта ќе изнесува
Македонија

Реакција на новинарските здруженија: Не ни треба реприза со платените јавни кампањи во медиумите

А1он
Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ), Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ), Македонскиот институт за медиуми (МИМ) и Советот за етика во медиумите
Свет

Две недели по ред рекорден број на смртни случаи од Ковид-19 во светот

А1он
Светската здравствена организација соопшти дека смртноста меѓу пациентите со Ковид-19 е рекордна на глобалнно ниво втора недела по ред. Во текот на изминатата недела, сппоред