viza

Македонија

Геберих: Македонските работници треба да имаат признаена квалификација и понуда од работодавач доколку сакаат да работат во Германија

А1он
Забрзаната постапка за добивање работна виза за Германија што ја овозможува новиот Закон за доселување стручни лица, кој стапи во сила од 1-ви март, е
Македонија

Воспоставен безвизен режим меѓу Македонија и Украина

А1он
Од вчера стапи во сила постојаниот безвизен режим меѓу Украина и Северна Македонија, објави денеска на Твитер државниот секретар во украинското Министерство за надворешни работи,
Македонија

Со македонски пасош без визи во 123 земји во светот

А1он
Граѓаните на Северна Македонија можат да посетат без визи 123 земји во светот, покажува извештајот за 2019 година на швајцарската консултантска компанија „Хенли енд партнерс“.
Македонија

Младинските организации бараат решение за проблемот за виза за престој на европски волонтери

А1он
Претставници на младински организации и на ресорните институции денеска на работилница дискутираа за проблемите и за можните решенија во процесот на издавање виза за привремен
Регион

ЕП го усвои механизмот со кој се предвидува суспензија на безвизниот режим

А1он
Европскиот парламент денеска го усвои извештајот на шпанскиот европрареник од редовите на Европската народна партија, Диаз де Мера, со кој се дава зелено светло за
Регион

ДВ: Колективна казна за граѓаните на Западен Балкан

А1он
Европскиот парламент денеска треба да гласа за усвојување на механизмот за суспензија на визниот режим. Мислењата за механизмот кај европарламентарците се поделени. Додека еден дел од пратениците
Македонија

Германија, Австрија, Холандија и Велика Британија бараат повторно враќање на визите

А1он
Суспендирањето на слободниот визен режим за Македонија е сеуште актуелен, иако бројот на македонски баратели на азил во Германија е намален, јавува радиото Дојче Веле