viza

Македонија

Стејт департмент: Лани над 26,29 отсто од барателите од Северна Македонија за виза во САД се одбиени

А1он
На официјалната веб-страница на американскиот Стејт департмент се објавени податоци за процентот на одбиени барања за виза за САД во 2022 година. Во објавената статистиката
Македонија

Гостиварка останала без пари: Измамничка за 1.700 евра и ветила виза за европска држава

А1он
Полицијата извести дека во ОВР Гостивар, 32-годишна жителка на гостиварско село пријавила дека во текот на 2022 година била измамена од А.А.(31) од Тетово. Жртвата
Регион

Со косовски пасош во ЕУ без виза – Косово доби безвизен режим

А1он
Советот на Европската Унија, денеска во прво читање, усвои став за укинување на визниот режим за граѓаните на Косово најдоцна од 1 јануари следната година.
Свет

Балтичките земји договорија влез за Руси само во исклучителни ситуации

А1он
Литванија, Летонија и Естонија постигнаа договор за ограничување на влезот на руски државјани кои пристигнуваат на нивните територии од Русија и Белорусија, соопштија денеска нивните
Свет

Германија и Франција се против забраната за издавање визи за руските туристи

А1он
Европската унија не смее да ги спречи руските туристи да го посетат блокот, порачаа Германија и Франција во пресрет на состанокот на министрите за надворешни
Македонија

Геберих: Македонските работници треба да имаат признаена квалификација и понуда од работодавач доколку сакаат да работат во Германија

А1он
Забрзаната постапка за добивање работна виза за Германија што ја овозможува новиот Закон за доселување стручни лица, кој стапи во сила од 1-ви март, е
Македонија

Воспоставен безвизен режим меѓу Македонија и Украина

А1он
Од вчера стапи во сила постојаниот безвизен режим меѓу Украина и Северна Македонија, објави денеска на Твитер државниот секретар во украинското Министерство за надворешни работи,
Македонија

Со македонски пасош без визи во 123 земји во светот

А1он
Граѓаните на Северна Македонија можат да посетат без визи 123 земји во светот, покажува извештајот за 2019 година на швајцарската консултантска компанија „Хенли енд партнерс“.
Македонија

Младинските организации бараат решение за проблемот за виза за престој на европски волонтери

А1он
Претставници на младински организации и на ресорните институции денеска на работилница дискутираа за проблемите и за можните решенија во процесот на издавање виза за привремен