Воспоставен безвизен режим меѓу Македонија и Украина

Од:

Од вчера стапи во сила постојаниот безвизен режим меѓу Украина и Северна Македонија, објави денеска на Твитер државниот секретар во украинското Министерство за надворешни работи, Андриј Зајац.

– Стартот на безвизниот режим со Северна Македонија на постојана основа значи укинување на краткорочните и долгорочните (имигрантски) визи, наведува Зајац, додавајќи дека државјаните на Северна Македонија и на Украина, кои поседуваат биометриски пасоши, ќе можат слободно да патуваат во другата држава и да престојуваат во неа до 90 дена.

Украинската Влада на 21 август го одобри Договорот со земјава за условите за укинување на визниот режим со земјава. На 18 декември двете држави потпишаа Спогодба за укинување на краткорочните и долгорочните имигрантски визи, како и за старт безвизен режим.

Би можело да ве интересира

Бугарија од 19 јануари има нови строги правила, дозволен влез само за есенцијални патувања

А1он

Османи-Лирман: Германија останува стратешки партнер за нашите европски интеграции

Ана Ололовска

Македонски дипломатски синдикат до Димитров: Пустошот што го остави тешко дека ќе можe да се поправи следните неколку години

Ана Ололовска

Османи бара фер однос од Димитров: Да им ја обезбедиме европската иднина на граѓаните која предолго само им ја ветуваме

Ана Ололовска

МНР: Бугарската владина делегација во вторник ќе го посети Скопје

А1он

МНР демантира дека има некаков нов договор, анекс или дополнителен текст на постоечкиот Договор со Бугарија

А1он