Македонија

Герапетритис: Се надевам дека нема да има промена во надворешната политика на Северна Македонија

А1он
Надеж дека новата Влада на ВМРО-ДПМНЕ нема да направи промени во надворешната политика, но и дека земјата ќе го продолжи својот европски пат, изрази шефот
Македонија

Одбележан 7 Мај – Денот на македонската полиција

А1он
Денеска во паркот во општина Аеродром (авион) се одржа централната манифестација по повод 7 Мај – Денот на македонската полиција, на која присуствуваа министерот за
Македонија

Обид за кражба на изборен материјал од простории во Општина Чаир

А1он
Денеска (07.05.2024) во Полициската станица Бит Пазар било пријавено дека три машки лица се обиделе да ја отворат предната врата и капијата на објектот на
Македонија

Дете прегазено во Велес, пренесено во скопските Клиники

А1он
Во СВР Велес синоќа во 21:55 часот било пријавено дека на главната улица „Благој Ѓорев“ во Велес, патничко возило „цитроен“ со велешки регистарски ознаки, управувано
Економија

Лебот нема да поскапи следните два месеца, компаниите се жалат на проблеми со ликвидноста и со одлив на кадри

А1он
Има промени во цените на житото на светските берзи, но засега, барем најмалку 1,5 до два месеца, цената на лебот и на останатите основни прехрабени
Економија

Ќе успее ли Македонија да ќари од рекордното поскапување на бакарот на светските берзи?

А1он
Поради зголемената побарувачка за бакар ширум Европа и светот, цената на оваа метална суровина руши рекорди. Бакарот почна да се продава за 10.000 долари за
Македонија

Лукаревска од Кочани: Сакале некои или не, СДСМ ќе биде запишан во историјата како организирана политичка сила која ја врати слободата и ја врати државата на вистинскиот пат

А1он
“На 8 мај само вие, со моќта на вашиот глас одлучувате во каква држава ќе живееме сите, ве повикувам на масовен одзив на двојните избори,
Македонија

(ВИДЕО) Ковачевски: СДСМ мора да биде силна во Собранието, преголема моќ кај ДПМНЕ ќе значи и крај на нашите ЕУ перспективи

А1он
На вечерашниот митинг во Кочани, претседателот на Социјалдемократскиот Сојуз, Димитар Ковачевски, порача дека СДСМ мора да биде силна во собранието, со добри пратеници, затоа што
Македонија

(ВИДЕО) Ковачевски: Најлесно е да се гласа против, само со глас За може да одиме напред кон просперитет

А1он
Само доколку во среда, на 8-ми мај, гласаме ЗА, може да одиме напред и да изградиме подобра држава за нашите деца, држава во која тие
Свет

(ВИДЕО) Во Шведска, жена со крст во раце го запали Куранот, а запалено е и палестинското знаме

А1он
Маж и жена запалија копија од Куранот во шведскиот град Малме, неколку дена пред почетокот на Евровизија. 🚨 BREAKING: POLICE APPROVED CEREMONY TO BURN QURAN