Царовска: Условите за работа и движење меѓу население и условите за движење во училишниот двор се подеднакви

Од:

Условите за мене за работа и движење помеѓу население и условите за движење на учениците во училишниот двор се подеднакви, изјави денеска министерката за образование, Мила Царовска.

На прашање за тоа каков пример дава на децата со оглед на тоа што на митинзите се појавува без маска, министерката Царовска одговори дека на сите настани на кои била биле на отворен простор.

– Сите настани на кои што како министерка, но и како потпретседателка на СДСМ сум учествувала биле надвор во отворен простор, условите за мене за работа и движење помеѓу население и условите за движење на учениците во училишниот двор се подеднакви, рече Царовска.

Притоа потсети дека протоколот предвидува носење на маска во затворен простор и вадење на маската во моментот кога учениците излегуваат надвор во училишниот двор.

Би можело да ве интересира

Уште две министерки побараа апанажа: Царовска молчи за плановите, Шекеринска размислува

Кристијан Ландов

Царовска: Брзи тестови во училиштата не се препорачани од Комисијата за заразни болести

Катерина Ѓуровски

Царовска: Состојбата во училиштата стабилна

Катерина Ѓуровски

Царовска: Изминатиот ден имавме 14 позитивни ученици, нема интерна трансмисија во училиштата

Маја Илиевска-Пачемска

Царовска на средба со средношколците: Наставата со физичко присуство е најдобра опција

А1он

ВМРО-ДПМНЕ: Две недели пред почетокот, Царовска без план како ќе се одвива учебната година