ВМРО-ДПМНЕ: Две недели пред почетокот, Царовска без план како ќе се одвива учебната година

Од:

Две недели пред почетокот на учебната година, а Царовска се уште без концепт како ќе се одвива учебната година. Оваа изгубена власт повторно неспремна и без идеја како да ја спроведе учебната година. Учениците, родителите и наставниците на само 15-тина дена до стартот на годината не знаат на каков начин истата ќе се спроведува велат во соопштение од ВМРО-ДПМНЕ.

– Родителите не знаат дали нивните деца ќе тргнат на училиште, наставниците не знаат на каков начин ќе предаваат.Јавноста, но и родителите и учениците ги немаат видено електронските учебници, ниту знаат како ќе учат учениците од прво и четврто одделение според Концепцијата за реформи во образованието на Мила Царовска. Како наставниците и учениците од прво и четврто одделение на само две недели пред учебната година ќе се подготват за одржување на електронското учење. Учебната година само што не почнала, а учениците се уште ги немаат добиено сведителствата од претходната година. Заради неспособноста на Царовска и оваа година ќе започне со тотален хаос или со повторно одложување на стартот на учебната година, се вели во соопштението од опозициската партија.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Наместо празни прес конференции, Лукаревска нека одговори за аферата за лажен поврат на ДДВ преку кој се одливале милиони од државната каса во приватни џебови

ВМРО-ДПМНЕ: Славјанка Петровска да каже дали луксузната хациенда е уште нејзина или ги крие парите од продажба

ВМРО-ДПМНЕ: За разлика од времето кога пожарите ги гасеше Јоцо Манго на Заев познаникот со 50 годишен ФАП, сега гаснат авиони и хеликоптери

ВМРО-ДПМНЕ: СДС ја доведе државата до раб на банкрот

ВМРО-ДПМНЕ: Државата е оставена без пилоти, со стари возила и технички средства

ВМРО-ДПМНЕ: Венко Филипче да ги даде уплатниците за џипот, и да каже како го набавил со плата

Горан Наумовски