kejt brnz

Македонија

Ковачевски-Брнз: Во ова кризно време членството на С. Македонија во НАТО и стратешкото партнерство со САД се од исклучително значење

А1он
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски ја прими амбасадорката на Соединетите Американски Држави Кејт Мари Брнз. Како што информираат од Владата, премиерот
Македонија

Шекеринска – Брнз: Обуката на Лесната пешадиска баталјонска група со американски инструктори – важна страница во билатералната соработка

А1он
Повеќе од две децении, САД се посветени во поддржувањето на Северна Македонија во модернизирање и развивање на нејзината Армија, со цел таа да биде поспособна
Македонија

Бајден: Проширувањето на ЕУ да продолжи и да ја вклучи и Македонија

А1он
Претседателот на Соединетите Американски Држави Џозеф Бајден вчера зборувал телефонски со претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен и нагласил дека процесот на проширување
Македонија

Средба Заев-Брнз: Дваесет и шест години дипломатски односи меѓу Македонија и САД, пример за партнерство и сојузништво

А1он
Премиерот Зоран Заев денеска ја прими амбасадорката на САД во земјава Кејт Мари Брнз која на почетокот на средбата го изрази своето, како и сочувството
Македонија

Заев на средба со Брнз и Мејер: Поддршката од САД е огромна во реализирање на реформите

А1он
Американската амбасадорка Кејт Брнз денеска на средба со премиерот Зоран Заев му го претстави заменик-амбасадорот на Соединетите Американски Држави во земјава, Ерик Мејер, кому претседателот
Македонија

Средба Ангелов – Брнз: Тим од Шумската служба на САД ќе пружа поддршка во справување со пожарите

А1он
Директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов попладнево во ЦУК оствари средба со амбасадорката на САД во земјава, Кејт Мари Брнз. Целта на
Македонија

Задоволни сме од тековните разговори меѓу Софија и Скопје, вели американската амбасадорка

А1он
Гледаме позитивен пат напред и задоволни сме од тековните разговори меѓу Северна Македонија и Бугарија за унапредување на членството на Северна Македонија во ЕУ, напиша
Македонија

Заев – Брнз: Политиките на дијалог отвораат перспективи, САД со поддршка за евроинтеграциите

А1он
На денешната средба на премиерот Зоран Заев и американската амбасадорка Кејт Брнз, реафирмирано е партнерството меѓу Северна Македонија и Соединетите Американски Држави и искажани Се
Македонија

Американската амбасадорка разговарала со Села и Гаши, им порачала да бидат конструктивна опозиција

А1он
Американската амбасадорка во Северна Македонија Кејт Брнз денеска разговарала со лидерите на Коалицијата Алијанса за Албанците и Алтернатива, Зијадин Села и Африм Гаши, со цел
Македонија

Амбасадорката Брнз за насилството во Вашингтон: Од ова ќе излеземе посилни

А1он
Американската амбасадорка во Северна Македонија, Кејт Мари Брнз, во објава на Твитер ги осуди насилствата во американскиот Конгрес во Вашингтон. -Благодарна сум за изразите на