katica janeva

Македонија

Чантата „Луј Витон“, сивиот кауч на Катица Јанева и 1,5 милиони евра во кеш: Денеска пресуда за случајот „Рекет“

Мери Јордановска
Специјалното јавно обвинителство (СЈО) падна во заборав, а со тоа можеби и сите надежи за расчистување на големите корупциски случаи во државата. Сите отворени случаи
Македонија

Катица Јанева им се соблекла на ревизорите по долна облека додека и презентирале извештај за работењето на СЈО

Кристијан Ландов
Поранешната специјална јавна обвинителка, Катица Јанева, им се соблекла по долна облека на ревизорите кои  ги презентирале наодите за финансиското работење на веќе згаснатото Специјално
Македонија

Јанева: Орце и Ана Камчеви се дно, Русковска нека пукне

Кристијан Ландов
Со критики и безобразни зборови за Орце и Ана Камчеви, обвинетата Катица Јанева ги даде своите завршни зборови во судот за случајот „Рекет“, тврдејќи дека
Македонија

Адвокатката на Јанева задоволна од сведочењето на Камчев во „Рекет“

Кристијан Ландов
Завршено е испитувањето на сведоците предложени од обвинетата Катица Јанева во случајот „Рекет“. Последни на листата, зад затворени врати беа бизнисменот Јордан Камчев и ексобвинителот
Македонија

На 23 март ексобвинителите од СЈО ќе сведочат за „Рекет“ по предлог на Јанева

Рочиштето за случајот „Рекет“ ќе продолжи утре со изложување материјални докази предложени од адвокатите на поранешната шефица на СЈО, Катица Јанева, која е второобвинета во
Македонија

Судијката од „Рекет“: Досега сум немала никакви притисоци за предметот

Мери Јордановска
Васка Николовска Масевска, судијката што го води случајот „Рекет“, денеска за првпат, што не е практика за судот, одржа средба и брифинг со новинарите кои
Македонија

Николоски: Денешното рочиште покажа дека „Рекет“ е координиран од семејството Заеви

А1он
Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски вечерва одржа вонредна прес-конференција во врска со објавените ПИ-мерки за случајот „Рекет“, за кој тој вели дека јасно и недвосмислено
Македонија

Катица Јанева пред да биде уапсена одела во СЈО, салони за убавина и по вечери

Кристијан Ландов
Во Кривичниот суд на судењето за случајот „Рекет“ беше презентиран извештајот за тоа каде се се движела ексшефицата на СЈО Катица Јанева до денот на
Македонија

Адвокатот на Јанева: Ќе видите дека е нудење поткуп прво од сопругата на Камчев, а изгледа и од него

Кристијан Ландов
Адвокатот Дељо Кадиев, бранител на обвинетата Катица Јанева, вели дека нејзиниот став е дека предметот „Рекет“ е конструиран за да послужи како одбрана на случајот