Катица Јанева: Трпев многу влијанија од политичките партии за разни одлуки, ме сметаа за провинцијалка која не знае право

Од:

Ексспецијалната обвинителка и осуденичка во „Рекет“, Катица Јанева кажа дека трпела притисоци од политичките елити додека била на функцијата во СЈО. Таа посочи дека имала многу влијанија.

„Јас сум Катица Јанева, единствен специјален јавен обвинител, единствена во Македонија, која од чисто заљубување во правдата самата се пријавив и доследно до последниот ден додека не ме разрешија. Јас сум единствен обвинител кој е веднаш разрешен и отпуштен од работа. Трпев многу влијанија од политичките партии за разни одлуки. Сметаа дека јас како провинцијална која не познава право, ќе дозволам да влијаат на моите одлуки, па по четири години, ја извртеа работата и го конструираа овој небулозен предмет ‘Рекет’ и со моите драги колешки, за да бидам осудена на казна затвор. Не се срамам да го кажам тоа, бидејќи како и многу други важни личности во историјата, ќе бидам запаметена како специјален јавен обвинител кој не потклекна на никакви притисоци и се одважи да каже дека на правосудството и на Обвинителството и на правобранителството им требаат интегритет, пари и заштита при извршување на нивните работи. И да бидат достојни за својата функција која ја извршуваат. Само така ќе добиеме квалитетна правда, квалитетен суд, квалитетно Обвинителство и правобранителство. Многу ми е жал кога гледам како Ви е избледено знамето зад кое стоиме денес, тоа не треба да се случи во една модерна и просперитетна европска држава. Тоа јас го барав со стапување на функцијата. Барав луѓето кои остануваат покасно на работа да бидат вреднувани за нивните заложби, преданост, нивниот интерес за работа и за нивната визија и смисла во животот“, кажа Јанева.

Таа упати и апел до врховните судии, на кои им порача: „Се надевам дека колегите од Врховен се писмени, бидејќи во ‘Рекет’ нема никаков доказ за никакво незаконско мое постапување“.

„За жал мене ми се вратија сите неправди, и тоа прво од политичарите, кои едвај чекаа да ме разрешат од функцијата и да ги земат четирите милиони од буџетот на СЈО и да ги искористат за пропагандни цели односно за избори. Бидејќи сум замолчена три години, сакам денеска да чуете. Политичките елити се врзани со економските елити кои јас не сум ги познавала. Како најопечен (најголем) криминалец, иако јас во сите четири години не дозволив ниту еден мој осомничен да биде приведен пред судот во лисици, јас бев врзана со лисици донесена пред судот, на денот на смртта на мојата мајка и да ми биде определен притвор бидејќи ќе сум побегнала, затоа што сум имала многу пријатели во странство. Бев на викенд од мојата казна, па не побегнав. И трето, да ја чуајм пресудата, второстепено потврдена, на телевизија, на 21 јули и без никаков налог да бидам киднапирана од дома и донесена во КПУ Идризово, ако не е тоа наршување на човековите права, тогаш не знам што е“, додаде Јанева.

Би можело да ве интересира

Ниту измените во Кривичниот законик, ниту најавената амнестија не ја опфаќаат Катица Јанева

Пендаровски одби да ја помилува Катица Јанева

Орце Костов

Врховен им ги потврди затворските казни на Катица Јанева и Бојан Јовановски за „Рекет“

Кристијан Ландов

Судењето за милионот одложено, сведоците не дојдоа, тужените бараа да се суди без нив

Ландов

(ВИДЕО) Интервју со синот на Катица Јанева: Во пералната и фонтаната ни бараа прислушкувани разговори, мајка ми има што да каже, ќе дојде ден

Кристијан Ландов

Јанева: Не знам кога ме снимал Боки, јас снимката ја видов во Обвинителството

Ландов