Боки 13 и Катица Јанева утре ќе бидат спроведени од затвор, повторно ќе се бранат заедно

Од:

Катица Јанева и Бојан Јовановски-Боки 13, но и Зоран Милески-Кичеец, Владата, распаднатото Специјално јавно обвинителство и Републичкото јавно обвинителство, утре ќе треба да се бранат пред Граѓанскиот суд од бизнисменот Орце Камчев, дознава „А1он“. Тој има поднесено тужба преку која си ги бара 1,5 милиони евра, од случајот „Рекет“. Ова е прво рочиште за овој предмет. Адвокатот Александар Михајлоски, застапник на Камчев во граѓанската постапка, потврди дека е закажано рочиште. Но, тој одби да даде било какви информации за предметот.

dobivaj vesti na viber

Доколку биде побарано од судот, Јанева и Јовановски, заедно ќе треба да бидат спроведени во Граѓанскиот суд. Тие, заедно со Милески-Кичеец, по вторпат се бранат од бизнисменот Камчев, откако претходно тој беше сведок во „Рекет“ и посочи како биле земени парите од неговиот дом. Бидејќи е прво рочиште, тужените, ќе треба и да се произнесат за тоа дали ќе определат адвокати кои ќе ги застапуваат.

Нејасно е зошто во граѓанската постапка, тужени страни се и СЈО, Републичкото обвинителство и Владата, ако се има во предвид дека Апелација ја потврди пресудата на Кривичниот суд, а со која, како виновни се прогласени само Јанева, Јовановски и Милески-Кичеец кој призна вина.

„А1он“ се обиде да побара објаснување и од адвокатот Тони Менкиноски кој го застапува Камчев во дел од предметите, но тој не одговори на нашиот повик.

Торбата „Луј Витон“ од „Рекет“ во која Камчеви тврдеа дека имало милион евра, остана непронајдена. За неа се тврдеше, дека биле ставени еден милион евра, за кои имаше претпоставки, но не се докажа каде завршиле.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Интервју со синот на Катица Јанева: Во пералната и фонтаната ни бараа прислушкувани разговори, мајка ми има што да каже, ќе дојде ден

Кристијан Ландов

Боки 13 остана пред судот, наместо на рочиште каде се бара да го врати милионот

Кристијан Ландов

Боки 13 за милионот: Камчев парите да си ги бара кај Русковска, јас не броев пари кај него

Кристијан Ландов

Јанева: Не знам кога ме снимал Боки, јас снимката ја видов во Обвинителството

Ландов

Катица Јанева: Трпев многу влијанија од политичките партии за разни одлуки, ме сметаа за провинцијалка која не знае право

Кристијан Ландов

„Жената лута“ рече Камчев за Катица Јанева која го праша: Точно ли е дека „Стопанска банка Битола“ е пералница на пари?

Кристијан Ландов