sjo

Македонија

Катица Јанева им се соблекла на ревизорите по долна облека додека и презентирале извештај за работењето на СЈО

Кристијан Ландов
Поранешната специјална јавна обвинителка, Катица Јанева, им се соблекла по долна облека на ревизорите кои  ги презентирале наодите за финансиското работење на веќе згаснатото Специјално
Македонија

Ефикасноста и брзината на одвивање на кривичните постапки се главен проблем, покажува Третиот извештај за СЈО

А1он
Прашањето на ефикасноста и брзината на одвивање на кривичните постапки се главниот проблем идентификуван во третиот и конечен извештај за активностите и случаите под поранешното
Македонија

Уставниот суд ќе ја оценува уставноста и законитоста на уредбите за додатоци и надоместоци во јавниот сектор, за платите на избраните и именуваните лица и за СЈО

А1он
Уставниот суд на Република Северна Македонија на денешната седница донесе решение за запирање на извршувањето на поединечни акти или дејствија преземени врз основа на уредбите
Македонија

Прекршочни пријави за обвинителите на СЈО – не ги пријавувале надоместоците

Мери Јордановска
Антикорупциската комисија на денешната седница отвори предмет за проверка ма анкетните листови на поранешните обвинители на СЈО. Како што стои во соопштението, поранешните обвинители од
Македонија

Влада: Трошоците за СЈО се за стручните служби и за комуналии до престанокот на постоење на ова обвинителство

А1он
Владата денеска преку соопштение посочува дека на 2 април 2020 година донела Уредба со законска сила со која се регулираат определени отворени прашања кои се
Македонија

Катица Јанева пред да биде уапсена одела во СЈО, салони за убавина и по вечери

Кристијан Ландов
Во Кривичниот суд на судењето за случајот „Рекет“ беше презентиран извештајот за тоа каде се се движела ексшефицата на СЈО Катица Јанева до денот на
Македонија

Ѝ во телефонот на Јанева пронајдени сликите од неа и мебелот, „Ајфонот“ и се отклучувал со помош на САД

Кристијан Ландов
Во телефонот на ексспецијалната јавна обвинителка Катица Јанева се пронајдени дел од фотографиите кои претходно биле извадени од телефонот на обвинетиот Бојан Јовановски со вештачење
Македонија

Османи: Црвени линии за компромис за законот за ЈО е продолжување на предметите од СЈО

А1он
Законот за јавно обвинителство не е формален, пишан услов за отпочнување на преговори, меѓутоа е посакауван исход од земјите членки на ЕУ за да донесат
Македонија

Дескоска: Жалам што преговарачкава тројка на ВМРО-ДПМНЕ избега од разговорите за Законот за обвинителство

А1он
Министерката за правда, Рената Дескоска на социјалните мрежи напиша дека жали што преговарачката тројка на ВМРО-ДПМНЕ за Законот за јавното обвинителство вчера избегала од разговорите.