Ахмети на распит во Oбвинителството за организиран криминал и корупција

Од:

Лидерот на ДУИ Али Ахмети денеска треба да се јави на распит во Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција.

Ахмети треба да исказ во врска со предметот „Попис“, потврдуваат од ОЈО.

Истрагата по предметот „Попис“ ја отвори поранешното СЈО, за потоа да ја преземе ОЈО за организиран криминал и корупција.

Случајот се однесува на пропаднатиот попис во 2011 година, организиран од владата на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ. Според СЈО, со стопирањето на пописот на населението тогашниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, кој сега е во бегство, Никола Груевски и неговиот коалициски партнер во владата Али Ахмети, нанеле штета на Буџетот во висина од 2,8 милиони евра.

Би можело да ве интересира

Османи: Од понеделник ја попишуваме дијаспората за да најдеме начин да ги вратиме луѓето дома

Маја Илиевска-Пачемска

Обвинителни предлози за девет лица за употреба на фалсификувани ПЦР тестови на скопскиот аеродром

Ана Ололовска

4.000 кандидати за два дена се пријавиле за попишувачи и реонски инструктори

Жарко Настоски

Обвинителен акт за тероризам против тројца од Куманово

Ана Ололовска

Двајца државјани на Германија казнети за употреба на лажни ПЦР тестови

Ана Ололовска

Попис ќе има од 1 до 21 април, следната недела почнува првата фаза од попишувањето

Ана Ололовска