Ахмети на распит во Oбвинителството за организиран криминал и корупција

Од:

Лидерот на ДУИ Али Ахмети денеска треба да се јави на распит во Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција.

Ахмети треба да исказ во врска со предметот „Попис“, потврдуваат од ОЈО.

Истрагата по предметот „Попис“ ја отвори поранешното СЈО, за потоа да ја преземе ОЈО за организиран криминал и корупција.

Случајот се однесува на пропаднатиот попис во 2011 година, организиран од владата на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ. Според СЈО, со стопирањето на пописот на населението тогашниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, кој сега е во бегство, Никола Груевски и неговиот коалициски партнер во владата Али Ахмети, нанеле штета на Буџетот во висина од 2,8 милиони евра.

Би можело да ве интересира

Притвор за двајца осомничени кои неовластено држеле оружје

Ана Ололовска

Обвинети двајца поранешни државни функционери, проневериле и переле пари од ИПА фондовите

Жарко Настоски

Скопјанец обвинет за употреба на фалсификувана потврда за ПЦР тест

Ана Ололовска

Постигната спогодба со осомничените за царскиот рез во Клиничката болница во Битола

Ана Ололовска

Струмичкото обвинителство поведе постапка против осомничен за обид за убиство​

Ана Ололовска

30-дневен куќен притвор за дилерка на дрога​ од Куманово

Ана Ололовска