evropski sud

Свет

Гугл ја загуби жалбата против ЕУ, мора да плати казна од 4 милијарди евра

А1он
Еден од врховните судови на Европската Унија -Европскиот суд на правадата, денеска ја поддржа казната од четири милијарди евра за компанијата „Гугл“ поради кршење на
Свет

Европскиот суд го отфрли случајот против Ватикан за сексуална злоупотреба

А1он
Европскиот суд за човекови права денеска одлучи дека Ватикан не може да биде тужен пред локалниот суд за сексуална злоупотреба извршена од католички свештеници, потврдувајќи
Свет

Европски суд: Унгарскиот закон за граѓанските организации ги крши правилата на ЕУ

А1он
Европскиот суд на правдата денеска донесе одлука дека Законот што Унгарија го усвои минатата година, со кој се предвидува граѓанските организации да мора да откријат
Свет

Европското „право на заборав“ не важи за целиот свет, одлучи Европскиот суд за правда

А1он
Европскиот суд за правда денеска одлучи во корист на Гугл против ЕУ во предметот „право на заборав“, пракса воведена од европските власти во 2014 година.
Свет

Европскиот суд го осуди изрекувањето куќен притвор на рускиот опозиционер Навални

А1он
Руските власти ги прекршија правата на опозицискиот лидер Алексеј Навални со тоа што го држат во куќен притвор уште од 2014 година, пресуди денеска Европскиот
Свет

Линос-Александер Сицилијанос нов претседател на Европскиот суд за човекови права

А1он
Грчкиот судија Линос-Александер Сицилијанос е избран за нов претседател на Европскиот суд за човекови права, јави дописникот на МИА од Стразбур. Мандатот на Сицилијанос ќе
Свет

Европскиот суд за човекови права ја осуди Франција за „џунглата во Кале“

А1он
Европскиот суд за човекови права денеска ја осуди Франција поради „понижувачки и недостоен третман“ на еден 12-годишен Авганистанец, при дислоцирањето на дивиот мигрантски камп во
Свет

Европски суд за човекови права пресуди во корист на Навални

А1он
Европскиот суд за човекови права денеска донесе пресуда дека апсењата на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални биле политички мотивирани. Судот издаде наредба Русија да му
Свет

Европскиот суд за човекови права пресуди дека Италија ги нарушила правата на мафијашкиот бос Провенцано

А1он
Италија ги нарушила правата на познатиот мафијашки бос Бернардо Провенцано со тоа што бил затворен во многу строг затворски режим, во месеците пред да почине,