ВИДЕО: Уставен се премисли за помилувањата на Иванов, ќе чекале парламентот да го толкува Законот за помилување

Од:

На денешната седница, уставните судии ја одложија точката за одлучување за нацрт-решението за одлучување за поништувањето на помилувањата кои ги даде експретседателот Ѓорѓе Иванов.

На почетокот на судењето, судијата Осман Кадриу побара да се одложи оваа точка, со образложение дека пред парламентот започнала постапка за автентично толкување на членови од Законот за помилување.

Уставниот суд поведе постапка за оценка на уставноста на членот 11-а од Законот за дополнување на Законот за помилување од 2016 година, што му овозможи на поранешниот претседател, Ѓорѓе Иванов, да ги поништи помилувањата кои самиот ги даде во април 2016 година за 56 лица, меѓу кои речиси целокупниот врв на ВМРО-ДПМНЕ.

Тоа значи дека шестмина уставни судии со прифаќањето на иницијативата поднесена уште во 2016 година, го отворија патот, сите 56 лица, кои Иванов ги помилува, и потоа си ги поништи одлуките, да бидат целосно ослободени од кривичниот прогон.

Судот смета дека со Законот за дополнувањето на Законот за помилувањето, со кој му се дозоволи на Иванов да ги поништи помилувањата, излегол надвор од дадените надлежности кои ги има претседателот што е спротивно на Уставот, бидејќи се повредува принципот на владеење на правото и правната сигурност на граѓаните.

Според уставните судии, претседателот во согласност со Уставот има право само да дава помилување, но не и да поништува, што значи дека Уставот не предвидува можност за повлекување на претходно даденото помилување.

Двајца пратеници итно поднесоа барање за автентично толкување во Собранието, за да го претркаат Уставниот суд.

Помилувањата се однесуваат на најголем дел од предметите на СЈО.

Ексминистерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, беше помилуван најмногу, 16 пати. Поранешната министерка за внатршени работи, Гордана Јанкулоска беше помилувана 11 пати, ексшефот на тајната полиција, Сашо Мијалков шест пати, бегалецот Никола Груевски пет пати, исто толку и Мартин Протоѓер.

На листата четирипати беше помилуван ексгенсекот на Владата, Кирил Божиновски, избеганиот поранешен началник на петтата управа, Горан Грујевски, потоа Ирена Мишева, Љупчо Тодоровски, Трајко Вељаноски, сведокот на СЈО, Коста Крпач, Едмонд Темелко, Мунир Пепиќ, вработени во УБК, полициски „алфи“, Коце Трајановски, Исмет Гури и други…

Помилувани беа и специјалните јавни обвинители, тогашниот опозиционер, Зоран Заев, разузнавачот Зоран Верушевски…

Уставните судии го одложија одлучувањето за иницијативата за преиспитување на членот 353 став 5 за злоупотреба на службената положба и овластување, кој се однесува на злоупотреба на постапките за тендери, а опфаќа најголем број обвинети во предметите на СЈО.

Би можело да ве интересира

Антикорупциска ќе реагира и до Уставен суд, откако Пендаровски не ја послуша за автопатиштата

Жарко Настоски

Оштетените штедачи ја поздравуваат одлуката на Уставен суд за поведената постапка за Закон за банки

Ана Ололовска

Уставениот суд поведе постапка за членот 163, став 3 од Законот за банки

Ана Ололовска

Уставниот суд треба да одлучи по иницијативата на член од Законот за банки

Ана Ололовска

Уставниот суд не поведе постапка по иницијативата за Законот за банки

Ана Ололовска

Уставниот суд ќе одржи подготвителна седница за ратификацијата на Договорот од Преспа и за Законот за употреба на јазиците

Ана Ололовска