abolicija

Македонија

Се актуелизираат помилувањата на Иванов од 2016

А1он
Уривање на правната држава, на принципот на владеење на правото и директен удар на демократијата. Вака државните претставници и правните експерти ги оценуваат можните последици
Македонија

В понделеник ќе се знае кога Собранието ќе расправа за барањето на СДСМ за автентичното толкување за помилувањата

А1он
Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска го примил барањето за автентично толкување на член 11 од Законот за помилување што го поднесе пратеничката група на
Македонија

Ивановски: Уставниот суд не треба да го урива принципот на владеење на правото и да го штити криминалот

А1он
Евентуалната одлука на Уставниот суд за укинување на членот 11-а од Законот за дополнување на Законот за помилување од 2016 година, може да значи рушење
Македонија

Дескоска: Собранието да го спречи активирањето на пoмилувањата на Иванов

А1он
Министерката за правда Рената Дескоска денеска го повика Собранието да даде автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување со цел, како што наведе,
Македонија

Давидовиќ: Иванов може да ги помилува осудените за 27 април

Кристијан Ландов
Претседателот во заминување, Ѓорге Иванов, може да ги помилува осудените за случајот од 27 април, тврди адвокатот Ѕвонко Давидовиќ за „А1он“. Според него, Иванов има
Македонија

Заев не очекува Иванов да даде нова аболиција, овој пат за „27 април“

А1он
Премиерот Зоран Заев не очекува аболиција од претседателот Ѓорге Иванов за осудените за 27 април. Тој денеска одговарајќи на новинарско прашање истакна дека аболицијата од
Македонија

Уставниот суд ја отфрли иницијативата за аболицијата од Иванов

А1он
Уставниот суд на Република Македонија денеска ја отфрли иницијативата за оценување на уставноста на одлуките со кои претседателот Ѓорге Иванов на 12 април годинава помилува
Македонија

Уставен суд ќе расправа за помилувањата од Иванов

А1он
Уставниот суд на Република Македонија денеска ќе ја оценува уставноста на одлуките за помилување – ослободување од гонење без спроведување постапка, донесени од претседателот Ѓорге
Македонија

(ВИДЕО) Заев: Ако Иванов има разузнавачки информации за граѓанска војна веднаш да ги објави

А1он
Пресериозни работи беа соопштени од страна на човек кој ја извршува функцијата претседател на Република Македонија. Нека се одлучи дали Заев и Верушевски, со тоа