Министерство за правда: Поништувањето на членот 11а нема да влијае на помилувањата

Од:

Министерството за правда денеска соопшти дека доколку Уставниот суд го укине или го поништи членот 11а од Законот за помилување, тоа нема да влијае на помилувањата, откако вчера собраниската Законодавно-правна комисија потврди дека тие се невалидни.

– Пред Уставниот суд е член 11а, а автентичното толкување е за членот 11. Ако Уставниот суд го укине или поништи 11а, тоа нема да има влијание на помилувањата, бидејќи вчера Собранието потврди дека тие се невалидни, односно дадени на непостоечки член, и се ништовни од моментот на давање, наведуваат од Министерството за правда во врска со одлуката на Уставниот суд и Извештајот на Законодавно-правната комисија.

Би можело да ве интересира

Маричиќ во Анкара се сретна со претседателот на Големото турско народно Собрание Мустафа Шентоп

Ана Ололовска

Маричиќ: Добивме уште еден охрабрувачки извештај од ГРЕКО, целосно или делумно исполнети 13 од вкупно 23 препораки

Ана Ололовска

Маричиќ во Брисел: Ќе се дигитализираат над 100 судови во земјата

Ана Ололовска

Маричиќ: Судот во Кавадарци испиша историја во државата и пошироко во однос на дигитализацијата

Ана Ололовска

Маричиќ: Судските реформи се со најголем приоритет

Ана Ололовска

Маричиќ горд на позитивниот исход од случајот со Мијалков

Ана Ололовска