ivanov

Македонија

Дескоска: Собранието да го спречи активирањето на пoмилувањата на Иванов

А1он
Министерката за правда Рената Дескоска денеска го повика Собранието да даде автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување со цел, како што наведе,
Видео Македонија

ВИДЕО: ДКСК нема покренато постапка пред Управен за указите на Иванов, ако не биле надлежни требало да го отфрлат предметот

А1он
Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) нема покренато постапка пред Управен суд за именувањата односно указите направени од страна на поранешниот претседател на државата
Македонија

Антикорупциска ќе поднесе жалба на одлуката на Управниот суд за Ѓорге Иванов

А1он
Државната комисија за спречување на корупцијата ќе поднесе жалба на одлуката на Управниот суд, што пресуди во полза на поранешниот претседател Ѓорге Иванов. Тој поднесе
Македонија

ДКСК бара да се раскине договорот за закуп и за Црвенковски

А1он
Барањето за раскинување на договорите за закуп се однесува на двајцата поранешни претседатели, информира Државната комисија за спречување на корупција. „Сакаме да ве известиме дека
Македонија

ДКСК ќе побара раскинување на договорот за канцелариите на Иванов

А1он
Антикорупциската комисија ќе побара од Службата за општи и заеднички работи на Владата да го раскине договорот за закуп на просториите на поранешниот претседател Ѓорѓи
Македонија

Иванов потрошил осум илјади евра за кафиња и сокови за 4 месеци

Васко Маглешов
Бифето на Кабинетот на поранешниот претседател на државата Ѓорѓе Иванов за последните четири месеци од неговиот мандат потрошило 512.000 денари или приближно 8.300 евра за
Македонија

Поставен натписот „Претседател на Република Северна Македонија“ на официјалната веб-страница

Започнаа промените на претседателската веб-страница, а сите ифнормации кои досега беа објавени, се отстранети. Првата видлива промена е во натписот „Претседател на Република Северна Македонија“,
Македонија

ВИДЕО: Пендаровски го испрати Иванов од претседателската вила на Водно

А1он
По официјалната церемонија на примопредавање на претседателската функција, Стево Пендаровски го испрати неговиот претходник Ѓорге Иванов од претседателската вила на Водно. Двајцата претседатели се ракуваа
Македонија

Иванов: Функциите доаѓаат и проаѓаат, но човечноста останува

А1он
Досегашниот претседател Ѓорге Иванов кој денеска во вилата „Водно“ му ја предаде функцијата на неговиот наследник Стево Пендаровски, објави статус на својот официјален фејсбук профил.