Поставен натписот „Претседател на Република Северна Македонија“ на официјалната веб-страница

Од:

Започнаа промените на претседателската веб-страница, а сите ифнормации кои досега беа објавени, се отстранети. Првата видлива промена е во натписот „Претседател на Република Северна Македонија“, кој досега го немаше, бидејќи експретседателот на државата Ѓорге Иванов се противеше на новото уставно име, па така, се користеше „Претседател на Република Македонија“.

Измените на сајтот доаѓаат 24 часа откако Стево Пендаровски беше прогласен за претседател и се всели во претседателската вила на Водно. Во наредните денови се очекува да биде променет и натписот пред претседателската резиденција, каде пишува „Претседател на Република Македонија“.


Пред да започнат промените на сајтот и содржините да бидат повлечени, последната објава беше поставена на 7 мај, а поврзана со средбата на Иванов со папата Франциск.

Пендаровски како нов претседател најави дека ќе ги потпише и сите укази за прогласување на закони доставени од Собранието, кои Иванов не ги потпишуваше бидејќи го содржеле ново уставно име.

Би можело да ве интересира

Пендаровски: Очекуваме јасна покана за почеток на пристапните преговори

Ана Ололовска

Пендаровски со став за оценката на Венецијанска откако таа ќе биде целосна и официјална

Ана Ололовска

Пендаровски: И Скопје и Тирана треба да почнат преговори, на сите во ЕУ им е јасно дека Северна Македонија испорача

Ана Ололовска

Пендаровски: Бугарија сигурно нема да го блокира датумот

Ана Ололовска

Во тек средба на државниот секретар на САД Помпео со претседателот Пендаровски

Ана Ололовска

Црногорското знаме свртено наопаку при средбата меѓу Пендаровски и Ѓукановиќ

Ана Ололовска