ВИДЕО: Пендаровски го испрати Иванов од претседателската вила на Водно

Од:

По официјалната церемонија на примопредавање на претседателската функција, Стево Пендаровски го испрати неговиот претходник Ѓорге Иванов од претседателската вила на Водно. Двајцата претседатели се ракуваа и имаа средба на која пендаровски се започна со новиот кабинет во кој ќе ја извршува функцијата во наредните пет години.

Во меѓувреме на Вилата на Водно на средби ќе пристигне и бугарскиот претседател Румен Радев, а планирана е и средба со претседателот на Република Албанија, Илир Мета. Претходно Пендаровски имаше средба и со претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, додека со претседателот на Република Косово, Хашим Тачи не успеал да оствари средба поради набиената агенда.

Иванов заминува од вилата на Водно по двата претседателски мандати. Тој претходно на Фејсбук обави фамилијарна фотографија со која се збогува со граѓаните и порача : ,,Останете во добро здравје и не заборавајте дека само сплотени, обединети и со меѓусебна почит ќе имаме просперитетна и успешна Македонија.Функциите доаѓаат и проаѓаат, но човечноста останува”.

Иванов ја искористи законската можност на претседателска пензија и доживотно ќе има на располагање кабинет, обезбедување и службено возило.

Мери Јордановска

Би можело да ве интересира

Пендаровски-Андрикиене: Специјалната мисија на ОБСЕ/ОДИХР ќе придонесе за успешен изборен процес

Ана Ололовска

Експретседателот на Киргистан осуден на 11 години за ослободување мафијашки шеф од затвор

А1он

Пендаровски: Законот за заштита од дискриминација да биде на приоритетна листа за донесување на следниот парламентарен состав

Ана Ололовска

Проштална средба на Пендаровски со српската амбасадорка Дивјак-Томиќ

Ана Ололовска

Пендаровски: Секој да биде свесен за улогата во ширењето на вирусот или во намалувањето на бројот на болни

А1он

По повикот на Мицкоски, Пендаровски ќе воведе нова вонредна состојба, ама доколку има меѓупартиски договор за нов датум

Ана Ололовска