ВИДЕО: Пендаровски го испрати Иванов од претседателската вила на Водно

Од:

По официјалната церемонија на примопредавање на претседателската функција, Стево Пендаровски го испрати неговиот претходник Ѓорге Иванов од претседателската вила на Водно. Двајцата претседатели се ракуваа и имаа средба на која пендаровски се започна со новиот кабинет во кој ќе ја извршува функцијата во наредните пет години.

Во меѓувреме на Вилата на Водно на средби ќе пристигне и бугарскиот претседател Румен Радев, а планирана е и средба со претседателот на Република Албанија, Илир Мета. Претходно Пендаровски имаше средба и со претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, додека со претседателот на Република Косово, Хашим Тачи не успеал да оствари средба поради набиената агенда.

Иванов заминува од вилата на Водно по двата претседателски мандати. Тој претходно на Фејсбук обави фамилијарна фотографија со која се збогува со граѓаните и порача : ,,Останете во добро здравје и не заборавајте дека само сплотени, обединети и со меѓусебна почит ќе имаме просперитетна и успешна Македонија.Функциите доаѓаат и проаѓаат, но човечноста останува”.

Иванов ја искористи законската можност на претседателска пензија и доживотно ќе има на располагање кабинет, обезбедување и службено возило.

Мери Јордановска

Би можело да ве интересира

Пендаровски: Очекуваме јасна покана за почеток на пристапните преговори

Ана Ололовска

Пендаровски со став за оценката на Венецијанска откако таа ќе биде целосна и официјална

Ана Ололовска

Пендаровски: И Скопје и Тирана треба да почнат преговори, на сите во ЕУ им е јасно дека Северна Македонија испорача

Ана Ололовска

Пендаровски: Бугарија сигурно нема да го блокира датумот

Ана Ололовска

Во тек средба на државниот секретар на САД Помпео со претседателот Пендаровски

Ана Ололовска

Црногорското знаме свртено наопаку при средбата меѓу Пендаровски и Ѓукановиќ

Ана Ололовска