Синиша Алексоски на распит во полициската станица Центар

Од:

Поранешниот советник на експретседателот Ѓорге Иванов, разузнавачот Синиша Алексовски, попладнево беше во Полициската станица Центар, каде што се задржа речиси два часа. Неофицијално, за Алексовски се води води предмет по претходна пријава. Поради тоа, тој бил повикан во Полициската станица на распит.

Екипа на „А1он“ го забележа влегувањето на Алексовски во станицата, а неговото излегување не можеше да го сними бидејќи истовремено полициски службеници го легитимираа новинарот поради, како што рекоа, евиденција за тоа кој се движи околу полицискиот објект. Во текот на распитот на Алексовски, полициски службеници двапати ја предупредуваа медиумската екипа дека е забрането снимање полицајци, прашувајќи кого чека пред станицата.

Од Министерството за внатрешни работи нема одговор на прашањата од „А1он“ за тоа каков предмет се води против Алексовски и зошто бил во Полициската станица Центар.

Техничкот министер, Наќе Чулев, по стапувањето на челната функција во МВР, побара разузнавачот Алексоски да биде дел од неговиот кабинет. За преземањето на Алексовски од Агенцијата за разузнавање во МВР не се согласи заменик-техничката министерка, Славјанка Петровска.

Би можело да ве интересира

Здружението на правници Роми ги поздравува мерките на полицијата околу случајот со тепање дете во Кочани

Жарко Настоски

Велешанец криел кокаин во лева патика, го фатиле на автопат

Жарко Настоски

ОЈО Тетово почна истражна постапка против жител на Порој за производство и препродавање дрога

Ана Ололовска

Приведен крадец од Скопје баран со потерница за издржување затворска казна

Ана Ололовска

Приведен скопјанец баран по потерница за даночно затајување

Ана Ололовска

Приведен криминалец од Арачиново баран со три централни потерници

Ана Ололовска