solun

Регион

Кралот и кралицата на Холандија во официјална посета на Грција

А1он
Кралот Вилем- Александер и кралицата Максима на Холандија од денеска се во тридневна официјална посета на Грција на покана на грчката претседателка Катерина Сакеларопулу, јави
Економија

Трговското здружение од Солун предлага продавниците да затвораат порано за заштеда на енергија

А1он
Трговското здружение од Солун им предлага на продавниците во градот поради енергетската криза и за заштеда на енергијата, од следниот понеделник да затвораат порано, односно
Спорт

По бугарската авантура која заврши поради расизам, Пардју стана тренер во Грција

А1он
Англискиот тренер Алан Пардју има нов предизвик, откако го замени Херман Бургос како прв тренер на Арис од Солун, потпишувајќи едногодишен договор со опција за
Регион

Голем пожар во центарот на Солун, спасени 44 лица, повредени најмалку двајца

А1он
Неколку лица се пренесени во болница, а двајца приклучени на апарати, по пожарот што изби во центарот на Солун во близина на плоштадот Аристотел, објавија
Регион

Плеврис: Не се покренува прашањето за рестриктивни мерки за Солун и поширокиот регион

А1он
Засега не се покренува прашањето за рестриктивни мерки за Солун и околината, според министерот за здравство на Грција Танос Плеврис, кој заедно со алтернативната министерка
Регион

Лажни биле дојавите за бомби во хотелите во Солун

А1он
Најмалку десет хотели во Солун вчера примија мејл од непознат испраќач со предупредување дека се поставени бомби што предизвика низа превентивни евакуации и проверки од
Регион

Мејлови со закани за бомба во најмалку десет хотели во Солун

А1он
Преку мејлови, во најмалку десет хотели во Солун вечерва биле испратени закани дека се поставени бомби, а полицијата превентивно ги евакуира и ги проверува, објави
Македонија

МНР за запаленото возило во македонскиот конзулат во Солун: Вандалскиот чин нема да влијае врз добрососедските односи меѓу двете пријателски земји

А1он
Министерството за надворешни работи информира дека е во редовна комуникација со Генералниот конзулат на земјава во Солун и со надлежните институции на Грција, во врска