solun

Регион

Плеврис: Не се покренува прашањето за рестриктивни мерки за Солун и поширокиот регион

А1он
Засега не се покренува прашањето за рестриктивни мерки за Солун и околината, според министерот за здравство на Грција Танос Плеврис, кој заедно со алтернативната министерка
Регион

Лажни биле дојавите за бомби во хотелите во Солун

А1он
Најмалку десет хотели во Солун вчера примија мејл од непознат испраќач со предупредување дека се поставени бомби што предизвика низа превентивни евакуации и проверки од
Регион

Мејлови со закани за бомба во најмалку десет хотели во Солун

А1он
Преку мејлови, во најмалку десет хотели во Солун вечерва биле испратени закани дека се поставени бомби, а полицијата превентивно ги евакуира и ги проверува, објави
Македонија

МНР за запаленото возило во македонскиот конзулат во Солун: Вандалскиот чин нема да влијае врз добрососедските односи меѓу двете пријателски земји

А1он
Министерството за надворешни работи информира дека е во редовна комуникација со Генералниот конзулат на земјава во Солун и со надлежните институции на Грција, во врска
Регион

Во Солун по шест Ковид-погреби дневно, жртвите на вирусот ги закопуваат во одвоен дел на гробиштата

А1он
Заменик-градоначалникот на Солун, Јоргос Арвалис, за информативниот портал „Вориа“ вели дека во просек, во градот има по шест погреби дневно на лица кои ја загубиле
Регион

36 новозаразени со коронавирус во дом за стари лица во Солун, властите најавија истрага

А1он
За потврдените 36 позитивни случаи во дом за нега на стари лица во Солун, ќе се спроведе прелиминарна истрага во однос на тоа дали постои
Регион

Солунскиот аеродром ќе нуди тестови за коронавирус за 70 евра

А1он
Патниците кои пристигнуваат или заминуваат од солунскиот аеродром, но и сите заинтересирани граѓани, од 21 август ќе имаат можност по цена од 70 евра да
Регион

Грците масовно ги напуштаат Солун и Атина, владата објави нови мерки

А1он
Ова не е одмор, порача професорот епидемиолог Сотирис Циодрас надлежен за коронавирусот во Министерството за здравство на Грција, по информациите дека на патарините за излез