tnt

Македонија

Девет часа „ТНТ“: Адвокатите тврдат вештакот работел за Цановски, Рустеми вели лажат

Кристијан Ландов
Девет часа траеше судењето за „ТНТ“, кое започна во 10 часот утрово, а заврши во 19 часот вечерва. Рочиштето беше продолжено и по работното време
Македонија

Миле Јанакиески останува да се брани од слобода, Кривичен го одби барањето на Русковска

Кристијан Ландов
Миле Јанакиески останува да се брани од слобода. Кривичен совет го одби барањето на обвинителката Вилма Русковска тој да биде спроведен во затворот „Шутка“. Одлуката
Македонија

Се води предистрага за Рустеми, извршен е и распит на поднесителот на кривичната

А1он
Скопското обвинителство води предистражна постапка за обвинителот Бурим Рустеми, посочија оттаму за „А1он“. Според нив, веќе е направен и распит на адвокатот Мерџан Даути, бранител
Македонија

Обвинета во „ТНТ“ бара изземање на обвинителот Рустеми со тврдење дека против него се води истрага по кривична пријава

Кристијан Ландов
Поради поднесена кривична пријава и истрага која се води против Бурим Рустеми, но и сомневање во неговата пристрасност, обвинетата Елисавета Најдовска бара изземање на обвинителот
Македонија

Уште неослободен, Русковска бара Јанакиески повторно да оди во притвор

Кристијан Ландов
Миле Јанакиески да биде однесен во Шутка за „27 април“ бара обвинителката Вилма Русковска од Кривичниот суд. Ова доаѓа откако тој денеска беше ослободен од
Македонија

Адвокатот Даути: Ги повикувам надлежните институции да преземат соодветни чекори со цел почитување на законите

А1он
Откако судот ги одби сите барања за произнесување на одбраната во ТНТ, адвокатот Мерџан Даути со соопштение до јавноста бара да се да превземат соодветни
Македонија

Ќе се одложат други судења на Јанакиески, за ТНТ да се суди уште трипати месецов, одбиени сите докази на обвинетите

Кристијан Ландов
Судечкиот судија Огнен Ставрев ги одби сите докази предложени од обвинетите и адвокатите во случајот „ТНТ“. Тој прифати да се изведат само вештачења и да
Македонија

Судот за 15 минути ги одби сите барања на одбраната во ТНТ, за нив тоа е доказ дека се брза за пресуда во декември

Кристијан Ландов
Во петнаесет минути од стартот на рочиштето за ТНТ, судот ги одби сите барања на обвинетите и одбраната за произнесување. Единствен кој доби збор е