Адвокатот Даути: Ги повикувам надлежните институции да преземат соодветни чекори со цел почитување на законите

Од:

Откако судот ги одби сите барања за произнесување на одбраната во ТНТ, адвокатот Мерџан Даути со соопштение до јавноста бара да се да превземат соодветни мерки со цел владеење на законите во Република Северна Македонија и водење на судски постапки согласно позитивните законски прописи.

dobivaj vesti na viber

„Како што најавив дека обвинителот Бурим Рустеми денеска на главна расправа на ден 16.11.2021 година, на судскиот случај познат за јавноста ТНТ се произјасни во врска со доказите на одбраната и не даде согласност за да се прочитаат доказите на одбраната. Иако се уште не се прочитани и изведени доказите н предложени од стана на поранешната СЈО.

Во оваа прилика сакам да Ве информирам и да ги повикам надлежните институции да превземат соодветни чекори со цел почитување на законите во Република Северна Македонија.

Имено, Јавниот обвинител ме информираше претходно дека предметот ТНТ како и другите предмети кои ги застапува пред Основниот кривичен суд имал договор со судот да завршат до крајот на година т.е најкасно до 15.12.2021 година.

Успеал, му честитаме. Се поставува прашањето каде е тука еднаквоста на оружјата кога претходно обвинителството и судот договараат што треба да се случи на главна расправа.

Согласно горенаведото Ве молам итно да превземете соодветни мерки со цел владеење на законите во Република Северна Македонија и водење на судски постапки согласно позитивните законски прописи“, наведува Даути во своето соопштение до јавноста.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Судска пресуда за рушењето на „Космос“, ВМРО-ДПМНЕ е криминална партија со тапија

ВИДЕО: Груевски доби девет години затвор, Јанакиески – три, Трајковски – четири за уривањето на „Космос“

Кристијан Ландов

(ВИДЕО) Јанакиески во „ТНТ“: Ако ме осудите по шести пат нема ништо да се смени, освен што Фијат ќе заработи пари од буџетот

Ландов

(ВИДЕО) Адвокатот на Груевски за уривањето на „Космос“: Треба да биде ослободен, не сторил ништо

Кристијан Ландов

ВИДЕО: Рустеми бара затворски казни за уривањето на „Космос“, за Јанакиески рече дека не направил злоупотреба со тендерот

Кристијан Ландов

Кривичен го стави Јанакиески во притвор, иако повисокиот суд посочи дека нема докази дека подготвува бегство