Уште неослободен, Русковска бара Јанакиески повторно да оди во притвор

Од:

Миле Јанакиески да биде однесен во Шутка за „27 април“ бара обвинителката Вилма Русковска од Кривичниот суд. Ова доаѓа откако тој денеска беше ослободен од Апелациониот суд по три години домашен притвор. Русковска за „А1он“ вели дека таа барала тој да биде однесен во затворот „Скопје“ и при објавување на пресудата. Прашана зошто сега одново бара притвор, вели дека поради тоа што против него се водат повеќе предмети.

dobivaj vesti na viber

„Кога ќе добиеме решението од Апелација, ќе го поднесеме барањето“, вели Русковска за „А1он“.

Таа посочи дека веќе поднела и жалба за висините на казните кои обвинетите ги добија во случајот „27 април“.

Јанакиески денеска беше ослободен за „ТНТ“ поради што одлежуваше домашен притвор. Барањето на Русковска доаѓа само по неколку часа откако Апелација испрати соопштение до медиумите дека Јанакиески е ослободен од притвор. Решението, се уште не е доставено до Русковска и обвинетиот.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Судска пресуда за рушењето на „Космос“, ВМРО-ДПМНЕ е криминална партија со тапија

ВИДЕО: Груевски доби девет години затвор, Јанакиески – три, Трајковски – четири за уривањето на „Космос“

Кристијан Ландов

(ВИДЕО) Јанакиески во „ТНТ“: Ако ме осудите по шести пат нема ништо да се смени, освен што Фијат ќе заработи пари од буџетот

Ландов

Митрески: Крвавиот четврток е вистинското лице на ВМРО-ДПМНЕ, нема да дозволиме никогаш да се повтори

(ВИДЕО) Адвокатот на Груевски за уривањето на „Космос“: Треба да биде ослободен, не сторил ништо

Кристијан Ландов

ВИДЕО: Рустеми бара затворски казни за уривањето на „Космос“, за Јанакиески рече дека не направил злоупотреба со тендерот

Кристијан Ландов