Апелација ја укина пресудата за Мијалков за „Титаник 2“

Од:

Апелациониот суд ја укина пресудата за ексшефот на тајната полиција Сашо Мијалков, дознава неофицијално „А1он“.

Предметот ќе се врати на повторно судење. Пресудата е укината поради суштествени повреди на постапката. Никој од судот засега не ја потврдува информацијата.

Kривичниот суд во Скопје во март годинава на екс-директорот на УБК, Мијалков му пресуди три години затвор во овој предмет. Поранешниот директор на УБК беше осуден за примање награда за противзаконско влијание, бидејќи преку лидерот на ДПА, Мендух Тачи, побарал да му наложи на сопартиецот од ДИК, Бедредин Ибраими, да гласа за поништување на гласачко место во Струмица.

Лидерот на ДПА, Мендух Тачи, беше осуден на три години и два месеца затвор, Бедредин Ибраими доби четири години и шест месеци, а членовите на ДИК, Влатко Сајковски, Сашо Срцев и Анета Стефановска добија по три години затвор.

Би можело да ве интересира

Јанакиески останува во домашен притвор и за новогодишните празници

Кристијан Ландов

(ВИДЕО) Фетаи за укинатата пресуда против Мијалков и Тачи: Нападот е најдобра одбрана

Кристијан Ландов

Aпелација потврди: Укината е пресудата за Мијалков, доказите им противречат на фактите

Васко Маглешов

Апелација ја отфрли жалбата за притворот на Боки 13

Ана Ололовска

„Од гаќи ќе ве истресам со истрага“, Русковска до судиите кои ја пуштија Катица во куќен притвор

Васко Маглешов

ВИДЕО: Членови на Судскиот совет дојдоа во Апелација за најавата за истрага за судиите кои ја пуштија Јанева

Васко Маглешов