zemjodelci

Економија

Оризопроизводителите договорија исплата на редовните субвенции, но и дополнителна поддршка за засеана површина

А1он
На оризопроизводителите од Кочанско ќе им бидат исплатени редовните субвенции, а ќе добијат и дополнителна интервентна финансиска поддршка по засеана единица површина. Поради тоа земјоделците
Економија

Асоцијацијата на земјоделци против новите цени на лебот

А1он
Асоцијацијата на земјоделци на Македонија не се согласува и остро реагира на најавата за зголемување на цената на лебот и на белите печива. Како што
Економија

Раст и на издадените полиси и на исплатените штети во земјоделството

А1он
Земјоделските компании и индивидуалните земјоделци четири години во континуитет ги зголемуваат своите вложувања во полиси за осигурување на посевите, плодовите и добитокот. Според официјалните податоци
Свет

ВИДЕО: Протестите на земјоделците се закануваат да ја дестабилизираат цела Индија

А1он
Илјадници земјоделци во најнаселената држава во Индија, Утар Прадеш, повторно се собраа денеска за да изразат незадоволство од новите закони за земјоделство, што укажува на
Економија

Бачовски: Исплатени субвенциите за вршење на земјоделска дејност во подрачја со ограничени можности

А1он
Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој на сметките на 9.864 лица исплати 88.108,31500 денари, субвенциии за вршење на земјоделска дејност во подрачја
Економија

Димковски: Земјоделците од кочанско да поднесат пријави за проценка на штетите од невремето

А1он
Министерот за земјоделство Трајан Димковски попладнево направи увид во поплавените земјоделски површини и оствари средба со земјоделците од кочанскиот регион кои претпреа најголеми штети од
Македонија

Околу 900 дозволи за земјоделци за работа во време на полициски час

А1он
Околу 900 дозволи за работа во време на забраната за движењето поради коронавирусот досега се издадени на земјоделци во тетовскиот регион со посредство на подрачната единица Тетово