vlada

Македонија

Министерските места на ВМРО-ДПМНЕ да останат празни додека не одлучат да ја поддржат техничката влада, вели Ковачевски

А1он
Местата кои со закон и следуваат на опозицијата во техничката влада да останат празни додека ВМРО-ДПМНЕ не даде глас за владата, бара премиерот Димитар Ковачевски.
Македонија

Османи: Сестра ми работи во М-НАВ веќе 15 години, за критериумите прашајте ги таму

Сестра ми работи во М-НАВ веќе 15 години, или 12 години пред јас да станам министер за надворешни работи, вели Бујар Османи откако во јавноста
Македонија

Црната листа на САД ќе биде основа за воведување на мерки од државата врз лица и фирми

А1он
Министерството за надворешни работи започнува јавна расправа за измени на Законот за рестриктивни мерки со кои и американската „црна листа“ ќе биде основа за воведување
Македонија

Владата ја смени одлуката: Мехмеди немал дозвола за контролор, Хекуран Асани е нов предлог за директор на М-НАВ

Орце Костов
Три часа откако Владата за нов извршен директор на воздухопловната навигација М-НАВ, го предложи Илир Мехмеди, предлогот беше повлечен на седницата затоа што тој нема
Македонија

Владата го разреши Хамиди: Илир Мемети нов генерален директор на М-НАВ

Орце Костов
Владата на седницата која е во тек му препорача на Надзорниот одбор на М-НАВ да ги разреши двајца од тројцата извршни директори и на нивно
Македонија

Хамиди: Вработените што го поддржаа Тасевски се замаени, М-НАВ гарантира дека безбедноста не е загрозена

Александар Тодески
М-НАВ гарантира дека безбедноста никогаш, ниту била, ниту ќе биде загрозена, вели извршниот директор на македонската навигација, Фахрудин Хамиди на прес конференција. Тој вели дека
Македонија

Тасевски: Ако не се разреши раководството на М-НАВ ќе го затвориме воздушниот простор над Македонија

Александар Тодески
Претседателот на Синдикатот на контролори на летање во државната М-НАВ, Александар Тасевски денеска на повик на делегацијата на Европската Унија во Македонија беше на разговор
Македонија

Синдикат на контролори: Затворање на воздушниот простор на 10 јануари ако не си заминат тројцата директори

Орце Костов
Струковиот синдикат на Контролорите на летање (ССКЛ) предводен од претседателот Александар Тасевски најостро го осуди нападот врз еден од контролорите и донесе одлука за штрајк
Економија

Владата одлучи да престане да важи препораката за работа на продавниците, штандовите и киосците на 7 и 8 јануари

А1он
Владата на денешната седница одлучи да престане да важи препораката за работа на продавниците, штандовите и киосците кои вршат трговија на мало за време на
Економија

Дали се прави обид да се дисквалификува ЕДС со непочитување на Законот за јавни набавки?

А1он
На неколку дена пред да истече рокот за доставување документи за Универзален снабдувач на електрична енергија, се зголемуваат сомневањата за нечесни игри во врска со