stranski investicii

Економија

Власта ќе им дава повеќе помош на странските фирми што ќе вложуваат во неразвиените региони

А1он
Дирекцијата за технолошко-индустриски развојни зони воведе нов пристап во поттикнувањето на странските инвестиции кој подразбира не само да се донесат инвестиции со подобар квалитет, туку
Економија

Американската HTEC Group го претстави планот за инвестиција во ИТ-секторот

А1он
Премиерот Зоран Заев денеска прими претставници на американската компанија за софтверско инженерство HTEC Group, а главниот оперативен директор на групацијата, Дејвид Шох, му претстави амбициозен
Економија

Анѓушев: Јас не го контролирам Парламентот, канцелариите за странски инвестиции ќе бидат отворени кога законот ќе помине на Парламент

Маја Илиевска-Пачемска
Нема конкретен рок за отворање на трите канцеларии за привлекување странски инвестиции и покрај најавите дека ќе бидат отворени до крајот на годината. Вицепремиерот за
Економија

(ВИДЕО) Заев: Политичката и економската стабилност ја донесе германската компанија Гересхајмер која ќе отвори 400 работни места

А1он
По повод финалната фаза од градбата на фабриката на германската компанија „Гересхajмер“ во Бунарџик се одржа свеченост на која премиерот Зоран Заев истакна дека го
Економија

СДСМ: Рекордниот износ на странски инвестиции во 2018 е уште една потврда за успешноста на економските политики на Владата

А1он
Официјалните податоци ја потврдувуваат успешноста на економските политики на Владата предовдена од СДСМ, велат од партијата преку соопштение. „Странските инвестиции во 2018 година изнесуваат 624,5
Економија

(ВИДЕО) Анѓушев: Рекордно ниво на странски директни инвестиции во 2018 година од 624,5 милиони евра

А1он
Заменикот на претседателот на Владата за економски прашања, Кочо Анѓушев и директорот на ДТИРЗ Александар Младеновски на денешната прес-конференција соопштија дека во 2018 година, Народната
Економија

Анѓушев: Четири компании одлучија да инвестираат во Македонија

А1он
Откако стигна веста за ратификација на Договотот од Преспа во грчкиот парламент добив информација од четири компании дека одлучиле да инвестираат во Македонија, истакна вицепремиерот
Економија

Владата ќе ги декласифицира информациите и договорите за државна помош на странските инвеститори

А1он
Владата на Република Македонија на денешната седница донесе одлука да се покрене постапка за декласификација на класифицираните информации и договори за доделување на државна помош,