Економија

Економија – Вести – Македонија – Свет – Балкан | А1он

Економија

Бектеши: Доколку има потреба ќе се продолжи мерката за замрзнување на цените

А1он
Мерките ги даваат своите резултати во делот на зачувување на животниот стандард. Во случај одредена мерка да се злоупотреби не само што ќе ја продолжиме,
Економија

Еуромакс Ресоурцес: За да доставиме ревидирана Студија за влијание врз животната средина неопходно е да се донесе одлука за спојување на концесиите

А1он
Во врска со коментарите дека целосно расчистување на сите дезинформации и заблуди креирани во врска со идниот рудник за бакар „Иловица – Штука“ ќе биде
Економија

Сеавус едукативниот и развоен центар се ребрендира во глобална QinshiftAcademy

А1он
Македонскиот број еден бренд за едукација Сеавуседукативен и развоен центарстанува QinshiftAcademy. Академијата ќе ги соедини домашните практики со светските стандарди во ИТ, дигиталните комуникации и
Економија

Од денеска почнува амандманската расправа по Предлог-буџетот за 2024 година

А1он
Собраниската комисија за финансирање и буџет денеска треба да ја почне амандманската расправа по Предлог-буџетот за 2024 година, откако вчера заврши општиот претрес. По завршување
Економија

Утре ќе се доделат договори за грантови до 10 илјади евра за мали семејни винарии

А1он
Утре 07.12.2023 год. (четврток) Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство ќе додели договори за грант поддршка до 10.000 евра на 86 нови мали семејни винарии
Економија

Николовски: Очекувам цена до 400 денари за тутун од прва класа и минимум за 20 отсто повисоки откупни цени за годинава

А1он
Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски очекува за минимум 20-тина отсто да се зголемат откупните цени за тутунот и да достигнат до 400
Економија

Анѓушев: Нема никаква основа за ограничување на на мојот влез во САД, одлуката ќе ја обжалам

А1он
Во текот на мојот мандат во Владата на Република Северна Македонија од 2017-2020 година работев со целосно почитување на сите закони и уставни одредби на
Економија

BMW1 во Скопје, луксузни патувања за Дубаи во Тетово, Битола, Кривогаштани и Скопје, „МЕГАВИН.МК“ донесе среќа низ цела држава

А1он
– Во четвртокот 30 ноември се одржa „99 Мегастарс“ во СЦ „Јане Сандански“ каде воедно се одржа и извлекувањето од наградната игра „Биди ин, регистрирај
Економија

Еуромакс Ресоурцес со писмо до МЖСПП: Во рудникот „Иловица – Штука“ нема да се користи цијанид, планираме „суво јаловиштe“ и нов водоводен систем за локалното население

А1он
Со писмо адресирано до министерот за животна средина и просторно планирање, г-ѓата Каја Шукова, Еуромакс Ресоурцес ги расчистува сите дилеми и заблуди кои во изминатиов