Економија

Економија – Вести – Македонија – Свет – Балкан | А1он

Економија

СДСМ: Недела неработен ден обезбедува заштита на работничките права и поголеми дневници

А1он
„Недела неработен ден е проект во низата проекти на Владата предводена од СДСМ кој ги унапредува работничките права. Трет викенд по ред недела е неработен
Економија

Симсон: ЕУ разговара за потенцијално зголемување на испораките на гас

А1он
Европската унија разговара со партнерите за потенцијално зголемување на испораките на гас во европскиот блок, изјави денеска комесарката за енергетика Кадри Симсон по состанокот со
Економија

МЗШВ: Министерот Николовски потпиша нови 900 договори за давање во закуп на државно земјоделско земјиште во 20 општини

А1он
Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски денеска потпиша нови 900 договори за давање во закуп на земјоделско земјиште во државна сопственост за површини
Економија

(ВИДЕО) Кузеска: Пензиите продолжуваат да растат, го штитиме економскиот стандард на граѓаните

А1он
„Владата предводена од СДСМ и премиерот Димитар Ковачевски остануваат посветени на заштита на животниот стандард на сите граѓани. Растот на пензиите ќе продолжи и оваа
Економија

ВМРО-ДПМНЕ: Секоја година владата на заевизмот најавува економски бум и капитални инвестиции, а резултатот е катастрофа и кризи

А1он
„Нова буџетска година, а стари излитени лаги од страна на власта на СДСМ и ДУИ. На почетокот на секоја година криминалната власт на заевизмот најавува
Економија

ЕСМ го презема управувањето и со топланата Скопје Север

А1он
Владата на денешната 5-та седница, врз основа на овластувањата од прогласената кризна состојба во снабдувањето со топлинска енергија, го одобри Договорот за деловно техничка соработка
Економија

Комората ќе ја повлече иницијативата пред Уставниот суд, ќе се најдат решенија за предизвиците околу недела неработен ден

А1он
Премиерот Димитар Ковачевски со економскиот тим на средбата со претседателот на Стопанската комора на Северна Македонија, Бранко Азески, членовите на Управниот одбор и најистакнатите стопанственици
Економија

Именувани тројца нови членови на Управниот одбор на НЛБ д.д. Љубљана, меѓу кои и Антонио Аргир

А1он
На вчерашниот прв состанок на Надзорниот одбор на НЛБ д.д Љубљана годинава, членовите се фокусираа на имплементација на стратегијата на НЛБ Групацијата и статусот на
Економија

Ербас ја откажа нарачката од Катар ервејс за 50 авиони поради судски спор

А1он
„Ербас“ презеде вонреден чекор за откажување на нарачката за 50 авиони на „Катар ервејс“, нејзиниот главен клиент, поради проблемот околу приземјувањето на авиони А350 на