Економија

Економија – Вести – Македонија – Свет – Балкан | А1он

Економија

Ангеловска-Бежоска: Централните банки се фокусирани на одржување на ценовната стабилност

А1он
„Во услови на изразени инфлациски притисоци централните банки мора да останат фокусирани на својата примарна цел, а тоа е среднорочната ценовна стабилност, што без никакво
Економија

СДСМ: За пристојна старост и во време на криза, зголемени пензии за 10 отсто година

А1он
„СДСМ преку Владата и парламентарното мнозинство што ги предводи, продолжува со вистинска грижа за сите категории граѓани. И во време на светска економска криза, преку
Економија

Велика Британија парализирана од штрајкот на синдикатите во железницата

А1он
Британските железници денеска се речиси во целосен застој поради штрајкот на синдикатите, бидејќи вработените бараат зголемување на платите поради инфлацијата. Низ земјата денеска сообраќаат само
Економија

Русија престана да испраќа гас во Италија

А1он
Русија престана да испорачува гас за Италија, соопшти италијанската енергетска компанија Ени. Руската компанија Гаспром ја информираше Ени дека повеќе не може да испорачува гас
Економија

(ВИДЕО) Димковски: Започна исплатата на „зелена нафта“ четири милиони евра кон 50.000 земјоделци

А1он
„Во време на најголема светска економска и енергетска криза, Владата и институции предводени од СДСМ продолжуваат со конкретна грижа за сите граѓани. Посветени сме на
Економија

Гаспром: Од гасоводот истече гас колку што и треба на Данска за три месеци

А1он
Портпаролот на гасниот гигант Гаспром, контролиран од Кремљ, синоќа изјави дека истекле 800 милиони кубни метри природен гас откако експлозија погоди два цевководи под Северното
Економија

Усвоен Извештајот за ризиците во банкарскиот систем за вториот квартал од 2022 година

А1он
На редовната седница на Советот на Народната банка одржана вчера, беше усвоен Извештајот за ризиците во банкарскиот систем за вториот квартал од 2022 година. Од
Економија

СДСМ: Ковачевски ги покачува пензиите, оваа година поголеми пензии за 10%

А1он
„Владата на СДСМ предводена од Димитар Ковачевски се грижи за сите пензионери и во услови на криза продолжува покачувањето на пензиите. Од почетокот на годината